Pot krew i łzy - czyli DogTrekking w Wąbrzeźnie ~ Okiem obiektywu

Pot krew i łzy - czyli DogTrekking w WąbrzeźnieW sobotę 8 czerwca na ulice i bezdroża Wąbrzeźna wyruszyło blisko 70 właścicieli psów, by po raz pierwszym w Wąbrzeźnie wziąć udział w zawodach w ramach Polskiej Ligi DogTrekkingu. Do Wąbrzeźna przyjechali m.in. zawodnicy z Trójmiasta, Poznania, Wrocławia czy Bydgoszczy.


Dla uczestników przygotowano trzy profile tras – FITNESS ok.10 km,  MID ok. 25 km oraz najdłuższa trasę – LONG ok. 40 km. Przygotowano także specjalną klasyfikację dla rodzin.
Najszybciej i z najkrótszą trasą poradziła sobie Małgorzata Gierszewska z psem Papi (Bydgoszcz) a tuż za nią na mecie Jagoda Piec z psem Stefan (Bydgoszcz). Na ostatnim miejscu na podium sklasyfikowana została Pamela Sulska z psem Dino (Toruń). 

W śród rodzin najszybciej trasę FITTNESS pokonali Wojciech Olechnowicz z synem Aleksem którzy przyjechali z do Wąbrzeźna z Gdyni. Na drugim miejscu wśród rodzin znaleźli się Anna i Stanisław Bilscy z psem Oskar (Gdańsk). Tuż za nimi zameldowali się Małgorzata i Paweł Thiem z psem Lajla z pod poznańskiego Dębienka.
By ruszyć na trasę MID ok. 25 km zdecydowało się blisko 30 uczestników. Wśród kobiet najszybsze okazały się: Emilia Olechnowicz (Gdynia) – I miejsce, Edyta Makowska – II Miejsce (Bydgoszcz) a na trzecim miejscu ex aequo wolontariuszki z Bydgoskiego Schroniska tj. Iza Mataśka, Marta Mrzygłocka, Magdalena Cieplicka, Natalia Rakowska oraz Michalina Studzińska. Wszystkie wolontariuszki na trasę zabrały schroniskowe psiaki.
Wśród mężczyzn najszybciej trasę pokonali Cezary Marczak z Pruszcza Gdańskiego – I miejsce, Łukasz Sądaj z Gdańska – II miejsce oraz Grzegorz Dziedzianowicz – reprezentujący również Bydgoskie Schronisko dla zwierząt. Tu za podium znalazł się Józef Maciej Brzezina z Sochaczewa który oprócz startów z swoim psem podczas DogTrekkingów jest także wielokrotnym Zdobywcą Pucharu Polski i Mistrzem Polski w Nordic Walking. Na trasie MID rywalizowały także rodziny. Najszybszą rodzina okazali się wspaniali propagatorzy biegania – Anna i Artur Jurczyk z Bydgoszczy. Na drugim miejscu wśród rodzin sklasyfikowanie zostali Adam i Magdalena Szalińscy również z Bydgoszczy a tuż za nimi – Krzysztof i Małgorzata Prażanowscy z Poznania.

Na najdłuższą trasę zdecydowało się wyruszyć jedynie trzech zawodników w tym dwie Panie. Wśród pań zwyciężyła Magda Łazaraska z Wrocławia która trasę pokonała z dwoma psami: Żubrem – psem rasy cziłała oraz psem Kraksa który poruszał się na wózku inwalidzkim. Pies ten uległ wypadkowi i niewładne ma dwie tylne łapy które zawieszone są na specjalnym wózku, dającym możliwość aktywnego trybu życia dla Kraksy.

Na trasę LONG wyruszył jedynie jeden mężczyzna – Zbigniew Skupiński z psem Ozyrysem (Gdańsk) który pomimo braku konkurencji większość trasy pokonał biegiem.

FILM z trasy jednego z uczestników sobotniego DogTrekkingu w Wąbrzeźnie 
 
Zawody DogTrekkingowe w Wąbrzeźnie odbywają się w ramach corocznych Dni Wąbrzeźna i współfinasowane zostały środków Urzędu Miejskiego Wąbrzeźna oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej