Historia pewnej fotografii - Local Geographic Kamień Krajeński

Historia pewnej fotografii - Local Geographic Kamień Krajeński


Pewnie było ich dwóch. Fotograf i operator filmowy - z propagandy.

Fotograf zrobił zdjęcie. Niemiecki żołnierz niszczy szlaban graniczny. Jeden żołnierz łupie siekierą słup, drugi stoi z boku, trzeci z tyłu. Szlaban leży przerąbany. W tle las, tablica po polsku: "Granica Powiatu Sępoleńskiego”.

Operator filmowy stanął gdzieś na rozjeździe dróg we wsi. Filmował jadące z przejścia granicznego na drodze niemieckie motocykle. Rozjeżdżają się na prawo i lewo. Po lewej widać drewnianą stodołę. I białą tablicę: "Gromada Witkowo, gmina Kamień Pomorski, Powiat Sępoleński”. Tam jest Kamień Pomorski, bo wtedy ten dzisiejszy Kamień tak się nazywał.Od Witkowa do granicy ze szlabanem był niecały kilometr. Stała tam budka straży granicznej i drzewo - buk. Strażnicy graniczni mieszkali w Witkowie. Mieli tu posterunek i psa, wilczura.

Dzieciaki ze szkoły, z Witkowa albo Dąbrowy, przychodziły z nauczycielami na wycieczki do szlabanu granicznego i budki strażników. I robiły sobie zdjęcia.

Początek niemieckiej ofensywy wyznaczony był na 26 sierpnia rano. W nocy z 25 na 26 sierpnia atak odwołano. 1 września 1939 r. o godz. 4.45, jednostki XIX Korpusu generała Heinza Guderiana przekroczyły granicę z Polską między Sępólnem Krajeńskim a Chojnicami.

------------------------------------------------------------
LOCAL GEOGRAPHIC - KAMIEŃ KRAJEŃSKI
------------------------------------------------------------

W niedzielę 19 sierpnia br. zapraszamy wszystkich chętnych a w szczególności mieszkańców Powiatu Sępoleńskiego i okolic, na spacer fotograficzny po bezdrożach Gminy i Miasta Kamień Krajeński.

Oferujemy ciekawie opracowane trasy, opiekę przewodnika, dzięki któremu dowiesz się więcej o miejscach które fotografujesz oraz pomoc fotografa-instruktora, który pomoże w trudnych warunkach, pokaże jak można lepiej skomponować zdjęcie, podpowie, kiedy braknie inspiracji.

więcej w zakładce .: Kamień Krajeński 19.08.2012 :.