Śladami Herberta - edycja druga Miasto to PLANSZA - WEJDŹ do gry.

Śladami Herberta - edycja druga Miasto to PLANSZA - WEJDŹ do gry.

14 października br. mieliśmy przyjemność organizować drugą edycje gry miejskiej Miasto to PLANSZA - WEJDŹ do gry - "Śladami Herberta" w Toruniu.

Gra miejska to nowa forma edukacji i rozrywki, rozgrywana w wielu miastach świata. Esencją gry miejskiej jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej, jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów.

Gra Miejska oparta była na autentycznych wydarzeniach z biografii Zbigniewa Herberta i jego pobytu w Toruniu. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy mogli odkryć w swoim mieście to, czego jeszcze nigdy nie zauważyli i poczuć się turystami w swoim codziennym otoczeniu. Gra Miejska łączy dobrą zabawę z poznawaniem historii.

Beneficjentami inicjatywy byli chętni w każdym wieku. Drużyny składały się z przyjaciół, rodzin, ekip klasowych, studenckich itd.


 Autor Pana Cogito studiował w "Harmonijce" przy Fosie Staromiejskiej, a na herbatę do profesora chodził na Grudziądzką 37.

Zbigniew Herbert w Toruniu zjawił się w październiku 1947 roku, dokąd przyjechał z Krakowa. Tam zaliczył dwa semestry prawa i tutaj chciał kontynuować studia. Prawo wykładano wówczas w Collegium Minus, czyli słynnej wśród torunian „Harmonijce". Zresztą dopiero kilka lat temu, po wybudowaniu nowego gmachu wydziału prawa i administracji prawnicy przenieśli się na Bielany. Za toruńskich czasów Herberta wydział ów nazywał się prawno-ekonomiczny. Poeta magisterium uzyskał w 1949 roku, ale dyplom odebrał dopiero 21 czerwca 1952 roku. W czasie studiów prawniczych Herbert interesował się również filozofią,, uczęszczając na wykłady swojego mistrza Henryka Elzenberga, który wykładał prawnikom historię filozofii. W 1949 r. autor Pana Cogito złożył podanie & przyjęcie na drugi rok filozofii. W Toruniu zaliczył trzy lata tego kierunku (w 1951 r. przeniósł się do Warszawy).


Projekt "Śladami Herberta" dofinansowany był ze środków województwa Kujawsko-Pomorskiego.