52. Rocznica Tybetańskiego powstania narodowego

52. Rocznica Tybetańskiego powstania narodowego

10 marca Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet na całym świecie organizują akcje przeciwko chińskiej okupacji.

Tegoroczne demonstracje poświęcone są obronie języka tybetańskiego, którego przetrwanie zagrożone jest działaniami chińskich władz.

Tak było rok temu w Toruniu

Fragment programu informacyjnego - Zbliżenia 10.03.2010 TVP Bydgoszcz


Akcje związane w obronie języka tybetańskiego 10 marca odbędą się m.in. w Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Gdańsku przez Konsulatem ChRL, Zawierciu i Poznaniu.

10 marca 1959 roku w tybetańskiej stolicy Lhasie wybuchło powstanie przeciwko chińskim rządom i w obawie o życie Dalajlamy, duchowego o politycznego przywódcy Tybetańczyków. W efekcie Dalajlama musiał szukać schronienia w Indiach, a powstanie zostało krwawo stłumione, zgineło wtedy około 80 tys. Tybetańczyków.

10 marca na całym świecie organizowane są pokojowe akcje poparcia dla Tybetu. Tego dnia Jego Świątobliwość Dalajlama wygłasza tradycyjne Orędzie do Tybetańczyków i społeczności międzynarodowej.

W 2008 roku w Tybecie doszło do największych do 1959 r., w większości pokojowych protestów. W wyniku brutalnej pacyfikacji zginęło ponad 200 Tybetańczyków, wiele osób zaginęło, a do dziś trwają prześladowania osób związanych z protestami.

W październiku 2010 r. na ulice tybetańskich miast wyszły setki uczniów protestując przeciwko planowanej polityce zamiany tybetańskich książek chińskimi. Protesty odbiły się szerokim echem na całym świecie, m.in. w Europie, gdzie na sytuację zareagował Parlament Europejski.