Gazeta.pl. Gra miejska zamiast patosu w świeto. Śladami Lisa-Kuli

Gazeta.pl. Gra miejska zamiast patosu w świeto. Śladami Lisa-Kuli- Chcemy przełamać sztywną atmosferę uroczystości związanych z Dniem Niepodległości i organizujemy grę miejską - zapowiada Grzegorz Chudzik, prezes Stowarzyszenia na rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej w Toruniu

Zabawa polega na wykorzystaniu przestrzeni rzeszowskiego śródmieścia, czyli tych wszystkich miejsc, które są związane z życiem Leopolda Lisa-Kuli. Mało kto wie, że na ulicy 3 Maja znajduje się około czterech tablic poświęconych bohaterowi.

Gra miejska jest organizowana w Rzeszowie po raz pierwszy: - Ze względu na sentyment i patriotyzm lokalny - ponieważ mieszkałem tutaj 20 lat - i uznanie, jakim darzę postać Lisa-Kuli, stwierdziłem, że taka forma zabawy jest dobrym pomysłem zarówno dla mieszkańców, jak i młodzieży - opowiada Chudzik.

Na starcie każda grupa zawodników otrzyma specjalną kartę do gry. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie wszystkich łamigłówek i rebusów umieszczonych w poszczególnych punktach miasta. - Wykorzystamy archiwalne zdjęcia miejsc, które zawodnicy będą musieli odszukać - zdradza organizator.

Na karcie trzeba będzie zapisywać odpowiednie kody, otrzymane za poprawne rozwiązanie zagadek. Ten zespół, który zgarnie je wszystkie i jako pierwszy pojawi się na mecie, wygra nagrodę. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziano repliki polskich szabli kawaleryjskich, natomiast dla pozostałych uczestników pamiątkowe dyplomy.

W organizację zabawy zaangażowało się 15 osób, które przebrane w stroje z epoki będą stanowić element gry, np. narzeczona Lisa-Kuli opłakująca jego śmierć przy parafii św. Krzyża czy członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Rzeszowa.

Ponadto uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, że w budynku Banku PKO przy ul. 3 Maja mieściła się niegdyś siedziba Strzelców albo że na Olszynkach młody Lis-Kula ćwiczył musztrę.

Gra rozpocznie się w piątek o godz. 14.04 przed pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli. Zgłoszenia do udziału w zabawie przyjmowane są pod nr. tel. 607 504 378 lub na stronie internetowej: www.grymiejskie.org.pl. Zapisy będą się również odbywały w dniu imprezy w miejscu startu. Udział w zabawie jest bezpłatny.

Autor: Katarzyna Reizer - Gazeta Wyborcza Rzeszów

Więcej http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10619189,Gra_miejska_zamiast_patosu_w_swieto__Sladami_Lisa_Kuli.html