Gdzie zrodziły się dzisiejsze psy ~ Okiem obiektywu

Gdzie zrodziły się dzisiejsze psy

Naukowcy ustalili gdzie zrodziły się dzisiejsze psy. Opublikowane badania dowodzą, że zwierzęta te nie pochodzą - jak sądzono do tej pory - z Europy czy też wschodniej Azji.Międzynarodowi - w tym polscy - naukowcy ustalili dokładnie, gdzie zrodziły się dzisiejsze psy. Opublikowane w prestiżowym tygodniku Nature badania dowodzą, że zwierzęta te nie pochodzą - jak sądzono do tej pory - z Europy czy też wschodniej Azji. Psy zrodziły się bowiem na Bliskim Wschodzie.

Naukowcy ustalili to na podstawie badań genetycznych ponad dziewięciuset psów z 85 różnych ras, a także kilkuset wilków szarych, uważanych za przodków psów. Zanalizowano łącznie 48 tysięcy znaczników genetycznych. Szczególnie przydatne okazało się zjawisko zmienności sekwencji DNA, czyli tak zwany polimorfizm pojedynczego nukleotydu.


Choć większość dzisiejszych ras psów powstała w ciągu ostatnich dwustu lat, najstarsi znani przedstawiciele gatunku liczą sobie kilkanaście, a w jednym znanym przypadku nawet ponad 30 tysięcy lat. Niektórzy naukowcy szacują, że psy oddzieliły się od wilków kilkadziesiąt lub nawet ponad sto tysięcy lat temu.

R E K L A M A

Autorzy pracy w Nature nie są pewni, gdzie dokładnie pojawił się pierwszy gatunek psów - dane pochodzą bowiem z terenów dzisiejszego Izraela, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Można jednak przypuszczać, że psy pojawiły się na tych samych terenach, co domowe koty, zwierzęta hodowlane i współczesne rolnictwo.

Badania przeprowadzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Izraela, Australii i Włoch. Polscy współautorzy publikacji to profesor Włodzimierz Jędrzejewski i doktor Małgorzata Pilot z Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa
Foto: Informacyjna Agencja Radiowa