Psie zaprzęgi na Kubalonce ~ Okiem obiektywu

Psie zaprzęgi na Kubalonce


Dwustu maszerów z kilkunastu krajów Europy, ponad tysiąc psów i wielkie emocje - na Kubalonce od piątku rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Wyścigach Psich Zaprzęgów ESDRA.

Od wczoraj nad Kubalonką rozlega się potężny psi jazgot. Wycie i szczekanie wydobywa się z setek psich gardeł, które przyjechały z najlepszymi zawodnikami, aby ścigać się na trasach biegowych.

R E K L A M A


Wszystkich ściągnęły tutaj Mistrzostwa Europy w Wyścigach Psich Zaprzęgów ESDRA. W Beskidy przyjechało rywalizować dwustu zawodników z kilkunastu krajów (m.in. Szwecji, Norwegii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Słowenii), którzy przywieźli ponad tysiąc psów.

Każdy, kto przyjeżdża podziwiać maszerów (zawodników startujących z psami), jest zachwycony. Entuzjazm psów, które szykują się do startu i siłą trzeba je trzymać przed zbyt szybkim wyrwaniem się na trasę, jest porywający.

Mistrzostwa Europy odbywają się właśnie na Kubalonce, to zbiór różnych konkurencji. Na 12-kilometrowych sprintach, gdzie startują zaprzęgi złożone z czterech i sześciu psów, zmagają się najszybsze na świecie greystery - krzyżówki wyżłów niemieckich i wyścigowych chartów. Te psy startują także w skijouringu, czyli konkurencji, w której narciarz na biegówkach pokonuje trasę z psem przypiętym do specjalnego pasa. Na dłuższych dystansach sprinterskich, gdzie biegają zaprzęgi z co najmniej ośmiu psów, można zobaczyć m.in. euro dogi. Z kolei mistrzostwa na średnim dystansie, gdzie maszerom przychodzi się zmierzyć z ponad 30 kilometrami dziennie przez trzy dni, to królestwo alaskan husky.

R E K L A M A


Po wczorajszym starcie prowadzenie w tej ostatniej klasie zdobył Grzegorz Burzyński z Katowic.

Prowadzenie w skijouringu zdobyła wczoraj także Jolanta Kałat z Bielska, startująca z trzyletnimi Kuflem i Krówkiem. Te efekt ciężkich przygotowań.

W sobotę zaprzęgi będą startowały na dochodzenie, a narciarze pobiegną w kombinacji skijouringu i pulki (to niewielkie saneczki zapinane do psa), a w niedzielę odbędzie się niezwykle efektowny bieg zaprzęgów ze startu wspólnego oraz sztafeta w skijouringu.Źródło: Wiadomości zebrane: IAR, Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała, mediamikser.pl, polskieradio.pl
Foto: Tomasz Fritz / Agencja Gazeta | Wojciech Gnus - www.gnus.pl

R E K L A M A
dodajdo.com