Prasa. Mistrz Świata canicross - Hubert Kiljan ~ Okiem obiektywu

Prasa. Mistrz Świata canicross - Hubert Kiljan

Wielu właścicieli psów podczas spacerów po lesie często biega ze swoimi pupilami, a jeden z mieszkańców Legionowa, Hubert Kiljan jest mistrzem świata. Na czym polega ta mało znana dyscyplina?

Zawodnik ma na sobie specjalny pas, który jest połączony za pomocą liny z amortyzatorem z uprzężą psa. Zespół musi jak najszybciej pokonać wyznaczona trasę.
Aby osiągać dobre wyniki, zawodnik i pies muszą być doskonale zgrani. Pies musi szybko reagować na komendy zawodnika, aby nie zgubić trasy. Jak w każdej dyscyplinie, także w canicrossie trzeba poświęcić wiele czasu na ciężki trening, aby zbierać laury na zawodach.

Hubert Kiljan podczas treningu przed startem na Mistrzostwach Świata w Kanadzie Foto: Agnieszka Szymańska


Hubert Kiljan, zanim zainteresował się tą dyscypliną, uprawiał biegi. Wszystko się zmieniło, kiedy kilka lat temu spędzał Sylwestra w Szklarskiej Porębie, gdzie przypadkowo trafił na trening canicrossowców. Dyscyplina ta spodobała mu się na tyle, że postanowił sprawić sobie psa i spróbować sił w sporcie, którego wcześniej nawet nie znał.

Po konsultacjach i namowach fachowców, Hubert Kiljan zdecydował się kupić greystera. Jest to rasa przeznaczona specjalnie do tego rodzaju zawodów. Ze swoim psem Roxy osiągnął w ostatnim czasie wiele sukcesów. Jest mistrzem Polski, w mistrzostwach Europy zajął czwarte miejsce, a w niedawno zakończonych mistrzostwach świata w Kanadzie zdobył złoty medal.


Bikejoring w wykonaniu Huberta i Roxy Foto: Agnieszka Szymańska


Canicross to nie jedyna konkurencja, jaką pasjonuje się Hubert Kiljan. Od pewnego czasu ćwiczy bikejoring, czyli jazdę na rowerze z psem podpiętym na lince do wysięgnika. To trudniejsza technicznie dyscyplina, ponieważ prędkości rozwijane przez zespół są dużo większe niż w biegu.

Źródło: Dariusz Jarosz - Gazeta Miejscowe 18.11.2009 r.


R E K L A M A