Maraton Metropolii - Toruński. Przebiegną maraton dla metropolii

Maraton Metropolii - Toruński. Przebiegną maraton dla metropolii

Ponad tysiąc uczestników z całej Polski, z Europy i z Afryki pobiegnie w maratonie z okazji Święta Województwa. To pierwszy w kraju bieg metropolitalny, którego ideą jest połączenie Bydgoszczy i Torunia.
- Postanowiliśmy włączyć sport w nasze świętowanie - wyjaśnia Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Moda, aby w ruchu celebrować oficjalne uroczystości, przyszła do nas z Zachodu. Uważamy, że to dobry pomysł, szczególnie że maratony w całym kraju cieszą się dużą popularnością.

Rafał Flis, dyrektor maratonu ze Stowarzyszenia Maraton Toruński organizującego bieg uważa, że to dobry moment, by przełamać stereotypy. - Chodzi o to, by zapomnieć o waśniach, sporach pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem - mówi. - Po prostu pobiec i zmęczyć się razem, obojętnie, kto skąd jest i jakie ma poglądy. Pokażmy, że nie ma w nas uprzedzeń.

W maratonie wystartują nie tylko mieszkańcy województwa. Pobiegną też maratończycy z Kenii, Tanzanii i Rosji. Udział w imprezie zapowiedział już Paweł Ochal - bydgoszczanin, mistrz Polski w maratonie z 2007 r. i zwycięzca Maratonu Warszawskiego. Poza biegaczami, na dystansie 42 km pojadą również rolkarze. Bieg główny wystartuje z Bydgoszczy w niedzielę o godz. 10 z ul. Fordońskiej (na wysokości Kabla). Oprócz maratonu ruszą jeszcze dwa inne biegi na krótszych dystansach. Około godz. 11 biegacze wystartują spod Zamku Bierzgłowskiego i portu drzewnego w Toruniu. Na dystansie 7 km pobiegnie Leszek Blanik - złoty medalista olimpijski.

Tego dnia kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się przygotować na sporo zmian. O godz. 9 dla ruchu zostanie całkowicie zamknięta południowa jezdnia ul. Fordońskiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Oksywską i Fabryczną a Wiaduktami Warszawskimi. W tym czasie objazdy dla samochodów wyznaczone będą ul. Fabryczną, Kamienną, Inwalidów, Lewińskiego, Akademicką i Rejewskiego. Po rozpoczęciu biegu zamykane będą kolejne odcinki ul. Fordońskiej oraz skrzyżowania przecinające tę ulicę, a ruch kołowy będzie odbywał się za końcem maratonu. Kłopot z przejazdem będzie również na moście Rudolfa Modrzejewskiego, gdzie całkowicie dla ruchu zamknięty zostanie pas w kierunku Torunia. Potem bieg kontynuowany będzie wzdłuż drogi krajowej nr 80, na której również będą spore utrudnienia w ruchu.

Zmienią się też zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej. W godz. od 9 do 10.30 inaczej będzie kursowała linia nr 67, a do godz. 11 linie nr 57, 65, 69, 70, 74, 93 i 94. Autobusy nr 65, 67, 69, 70, 74, 93 i 94 będą miały zmienione trasy tylko w kierunku Fordonu, natomiast nr 57 w obie strony.

Autobusy linii nr 57 od ul. Fordońskiej w kierunku Brdyujścia pojadą ul. Fabryczną, Kamienną, Przemysłową i Witebską, a w kierunku ronda Jagiellonów ul. Witebską i Przemysłową do ul. Fordońskiej.

Linia nr 65 od ul. Fordońskiej skierowana zostanie w ul. Fabryczną i dalej ul. Kamienną, przez przejazd kolejowy na Bielawach, ul. Inwalidów, Lewińskiego, Akademicką, Brzechwy, Andersa i Wyzwolenia do pętli Stary Fordon lub Osiedle Tatrzańskie.

Linia nr 67 od ul. Fordońskiej pojedzie ul. Fabryczną i Kamienną do Przemysłowej.

Linie nr 69, 70 i 74 kierowane będą ul. Fabryczną, Kamienną, Inwalidów, Lewińskiego i Akademicką.

Linie nr 93 i 94 z ul. Kamiennej pojadą ul. Inwalidów, Lewińskiego i Akademicką.

Na czas objazdów uruchomione zostaną dodatkowe przystanki: Fabryczna przy barze Doner Kebab, Akademicka - Pałubickiego i Brzechwy - Szelburg-Zarembiny. Nie będą obsługiwane natomiast przystanki na ul. Fordońskiej od Fabrycznej do Starego Fordonu w kierunku wschodnim.