Maraton Metropolii - Toruński. Mistrz olimpijski na trasie

Maraton Metropolii - Toruński. Mistrz olimpijski na trasie


Maraton. W tym roku zawodnicy po raz pierwszy w historii pobiegną z Bydgoszczy do Torunia

Zmniejsz tekst Domyślna wielkość tekstu Powiększ tekst

W niedzielę zostanie rozegrany I Maraton Metropolii Bydgoszcz - Toruń. Biegacze rywalizację rozpoczną o godzinie 10.

Metę zlokalizowano na toruńskim Rynku Nowomiejskim.

Biuro maratonu, zlokalizowane w siedzibie fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim, zacznie działać już w sobotę. Zgłoszenia przyjmowane będą od godziny 15 do 21. W dniu rywalizacji biuro czynne będzie już od godziny 6 do 8:15. Później autobusami maratończycy zostaną przewiezieni do Bydgoszczy.

Jak co roku maratonowi będzie towarzyszyć wiele imprez towarzyszących.

- Tradycyjnie organizujemy półmaraton na trasie z Zamku Bierzgłowskiego do Torunia. W ramach tego biegu zapowiedział się aktualny mistrz Polski w maratonie Radosław Dudycz, a w Biegu Zdrowych Miast na 7 km każdy może się zmierzyć z mistrzem olimpijskim z Pekinu Leszkiem Blanikiem - powiedział Grzegorz Flis, prezes Stowarzyszenia Maraton Toruński. - Ten drugi bieg jest adresowany do każdego przeciętnie sprawnego człowieka i zachęcam wszystkich torunian do wzięcia w nim udziału.

Oprócz klasyfikacji głównej w Maratonie Metropolii Bydgoszcz - Toruń, będą prowadzone również inne. Są to: X Klubowe Mistrzostwa Polski, V Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty, mistrzostwa Polski samorządowców, mistrzostwa województwa kujawsko - pomorskiego oraz mistrzostwa Torunia.

Dodajmy, że organizatorzy ustalili limity czasu dla biegaczy. W maratonie wynosi on 6 godz (na półmetku - 3 godz), półmaratonu - 5 godz, Biegu Zdrowych Miast Polskich 4,5 godz.

Najlepsi biegacze w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne. Najwyższe są one za dobrą lokatę w Maratonie Metropolii Bydgoszcz -Toruń. Za 1 miejsce biegacz otrzyma 10 000 zł i kolejno: 8000 zł, 6000 zł, 5000 zł, 4000 zł, 3000 zł, 2000 zł, 1000 zł, 700 zł, 500 zł. W kategorii kobiet: za 1 miejsce - 4000 zł i kolejno: 3000 zł, 2000 zł, 1500 zł, 1000 zł. Dodatkowo, najlepszy zawodnik który uzyska czas poniżej 2:16;00 godz. otrzyma 5000 zł oraz kolejne 5000 zł za czas poniżej 2:14;00.

Utrudnienia w ruchu drogowym

* Bydgoszcz – nitka ulicy Fordońskiej (od Galerii Pomorskiej) w kierunku Torunia zostanie zamknięta od godziny 9 do 11. Most do Strzyżawy - ruch wahadłowy.
* Droga krajowa nr 80 - zwężony pas ruchu, ograniczenie prędkości do 50 km/h - ruch wahadłowy w Górsku
* Toruń - Szosa Bydgoska - zamknięty jeden pas ruchu nitki w kierunku centrum, ulica Bydgoska całkowicie zamknięta, Bulwar Filadelfijski prawy pas ruchu w kierunku Warszawy zamknięty. Wyjazd ze Starówki z nakazem jazdy w prawo.