Kujawsko-Pomorskie świętowało swoje urodziny

Kujawsko-Pomorskie świętowało swoje urodziny


Kujawsko-Pomorskie to województwo młode, ale bardzo ważne - mówił w Bydgoszczy kardynał Stanisław Dziwisz. Przyjechał z okazji 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w regionie oraz świętowanych w weekend urodzin województwa.

Kardynał odprawił w sobotę w katedrze uroczystą mszę św. a wcześniej odebrał w ratuszu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa. Wszędzie towarzyszyły mu setki bydgoszczan.

W niedzielę Bydgoszcz z Toruniem połączył pierwszy Maraton Metropolii, w którym wystartowało 630 zawodników. Przedpołudniem na ul. Mostowej na chętnych do zabawy czekały m.in. wirtualne podróże po Kujawsko-Pomorskim, występy zespołów tanecznych, a nawet nauka tańców ludowych.

Natalia Dulek razem z koleżankami układała z puzzli herby miast i województwa. - Klocki były duże, więc bez kłopotu ułożyłyśmy herb Grudziądza. W nagrodę dostałyśmy cukierki - cieszyła się szóstoklasistka z Brus koło Chojnic.

Na koniec festynu do nieba poleciały balony z 50 metrami flagi Kujawsko-Pomorskiego. Nie zabrakło też ogromnego tortu urodzinowego.

Ale głównym punktem programu był wieczorem kabaretowy turniej miast na Starym Rynku. Sceniczną rywalizację kabaretów, opowiadających skecze o Bydgoszczy i Toruniu, transmitowała na żywo z obu miast telewizja Polsat.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz