Bieg po schodach w Kaszczorku

Bieg po schodach w Kaszczorku


Najstarszy wśród biegaczy w Kaszczorku miał prawie 70 lat, a najmłodszy niewiele ponad roczek.

Wydawać by się mogło, że wbiec po 138 schodach to pestka. Wystarczyło jednak zobaczyć wysiłek uczestników tego biegu, aby zmienić zdanie. Niektórzy dotarli na ostatni stopień prawie bez tchu.

Uczestnicy niedzielnego (17.05 br.) biegu po schodach o Grand Prix mieli do pokonania dystans z placu przy kościele w Kaszczorku na osiedle „Na Skarpie” po 138 stopniach.

Pan Józef Majszak był najstarszym uczestnikiem niedzielnego biegu po schodach. Z Gdyni przyjechał w towarzystwie jeszcze trojga biegaczy.

Wśród nich była Grażyna Żmudzka, rocznik 1950, która z kolei była najstarszą z pań biegających po schodach w Kaszczorku. Dwa tygodnie temu biegła w Starogrodzie Dolnym pod Chełmnem a za dwa tygodnie pobiegnie w Danii.

Oboje z panem Józefem nie wyobrażają sobie dnia bez biegania chociaż, jak twierdzi pani Grażyna, jest ono dość monotonne. Sama dla urozmaicenia jeździ też konno i pływa na smoczej łodzi. To taka długa, 20-osobowa łódka.

Sześcioletni Wiktor Wrona z Torunia pokonał 138 schodów w niezłym czasie. Jego mama Iwona wyglądała na znacznie bardziej zmęczoną, ale szybko zregenerowała siły, bo czekał ją jeszcze bieg „rodzinny”, w którym wystartowała wspólnie z kilkunastomiesięcznym Kacprem. Maluch niewiele się przejął po osiągnięciu z mamą ostatniego stopnia schodów „Na Skarpie”. Zaraz chciał wracać na dół.

Dzielnie ze schodami radził sobie siedmioletni Michał Lewandowski. Pomagał mu dopingiem biegnący obok ktoś z rodziny. Kibice zagrzewali go do utrzymania tempa na końcówce krzycząc: nie zwalniaj, wyprzedzaj mamusię... Na mecie owa „mamusia” z dumą oznajmiła sędziom: - Ja jestem jego babcią, mamusia została z tyłu.

W I biegu po schodach zorganizowanym w Kaszczorku przez Polską Federację Biegów Górskich i KS „Tarpan” z Torunia uczestniczyło około 40 osób w wieku od od 1 roku do 69 lat. Wśród nich zauważyliśmy też Marka Kolasińskiego, kandydata do europarlamentu z listu PO, który wypadł całkiem przyzwoicie.

W klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn zwyciężył Jacek Bielecki, a wśród kobiet Alina Podbielska, oboje z Torunia.

Krzysztof Lietz, Nowości

Mistrzostwa Polski