22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest: Święto Kina w Toruniu

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest: Święto Kina w Toruniu

Od wielu lat jestem stałym bywalcem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który odbywa się w Toruniu. To wydarzenie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją niepokorną naturę, ale także z uwagi na niezwykłą różnorodność filmów i towarzyszących im atrakcji. Tegoroczna, 22. edycja festiwalu, która potrwa od 25 do 30 czerwca, zapowiada się niezwykle interesująco i bogato.
 
22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest
   
Motywami przewodnimi tegorocznego festiwalu są wieczna miłość oraz film "Dracula" Francisa Forda Coppoli, nagrodzony trzema Oscarami, z niezapomnianą rolą Gary'ego Oldmana i muzyką Wojciecha Kilara. Wybór tego klasyka jako tematu głównego odzwierciedla unikalną, przewrotną interpretację miłości wampirycznej, która zdaje się trwać wiecznie. W programie znajdziemy również inne kultowe filmy wampiryczne, takie jak "Nosferatu – symfonia grozy" Friedricha Wilhelma Murnau, "Dracula" Toda Browninga, "Wampir" Carla Theodora Dreyera, "Nosferatu wampir" Wernera Herzoga oraz "Wywiad z wampirem" Neila Jordana.
 
Tofifest nie boi się sięgać po tematy i twórców, którzy wnoszą coś nowego do kina. Przypomina mi to moment, kiedy Willem Dafoe był gościem specjalnym na gali otwarcia Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Jego nominacje do Oscara® za role w filmach takich jak "Cień wampira" pokazują, jak wielki wpływ mają na widzów filmy, które balansują na granicy rzeczywistości i mrocznego świata wyobraźni.
 
  
Podobnie jak w przypadku 20. edycji Tofifest, której motywem przewodnim był "Ojciec chrzestny", festiwal ten często wybiera ikoniczne dzieła, które na trwałe zapisały się w historii kina. Wybór "Ojca chrzestnego" przypominał nam o niezwykłym osiągnięciu Francisa Forda Coppoli, który nadał filmowi gatunkowemu wymiar artystyczny, zmieniając go w dzieło sztuki. Teraz, nawiązując do Draculi, festiwal ponownie oddaje hołd Coppoli, pokazując, że jego twórczość wciąż inspiruje kolejne pokolenia.
 
Ojciec Chrzestny Tofifest
Ojciec Chrzestny Tofifest
 
Najważniejszym punktem festiwalu jest międzynarodowy konkurs filmów pełnometrażowych ON AIR, w którym dziewięć produkcji walczy o Złotego Anioła. Wśród konkursowych filmów znajdziemy różnorodne dzieła z różnych krajów, takie jak:
 
- "78 days" w reżyserii Emiliji Gašić z Serbii
- "All About the Levkoviches" reż. Ádám Breier z Węgier
- "Elbow" reż. Aslı Özarslan z Niemiec
- "Girls Will Be Girls" reż. Shuchi Talati z Indii i Francji
- "Je’vida" reż. Katja Gauriloff z Finlandii
- "Me, Maryam, The Children and 26 Others" reż. Farshad Hashemi z Iranu, Niemiec i Czech
- "Solitude" reż. Ninna Pálmadóttir z Islandii i Słowacji
- "The Lost Boys" reż. Zeno Graton z Belgii i Francji
- "The Rapture" reż. Iris Kaltenbäck z Francji
  
Jury, w skład którego wchodzą m.in. Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański oraz Zbigniew Zamachowski, oceni te produkcje, a laureat Złotego Anioła zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali.
 
Warto tu wspomnieć, że Katarzyna Figura, będąca członkinią jury, niedawno zaskoczyła nas swoją rolą w filmie Jakuba Skoczenia pt. "Chrzciny". Podczas spotkania z reżyserem i aktorką, które odbyło się na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu, mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania tego filmu.
 
 

Film Chrzciny przenosi nas w lata 80-te, oddając z dużą precyzją realia tamtych czasów. Katarzyna Figura wciela się w rolę gorliwej katoliczki, a jej kreacja została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i widzów. Jak pisałem w mojej krótkiej recenzji, film pozytywnie mnie zaskoczył swoją autentycznością i humorem, mimo że porusza trudne tematy rodzinnych konfliktów światopoglądowych.

Katarzyna Figura podczas TofifestKatarzyna Figura podczas Tofifest

Podobnie jak w przypadku filmu "Chrzciny", wiele z ocenianych na festiwalu produkcji podejmuje się trudnych tematów, łącząc je z głębokim emocjonalnym zaangażowaniem. Zbigniew Zamachowski, kolejny członek jury, znany jest ze swojego wszechstronnego dorobku aktorskiego, co tylko podkreśla wagę tego konkursu. Jego doświadczenie i wnikliwość z pewnością wzbogacą dyskusje i decyzje jury.

Wspomniana Kinga Dębska, która również zasiada w jury, to reżyserka znana z filmów takich jak "Moje córki krowy" i "Plan B", które wielokrotnie poruszają skomplikowane relacje międzyludzkie i emocjonalne zawirowania, podobnie jak "Chrzciny". Jej obecność w jury gwarantuje, że oceniane filmy będą analizowane z perspektywy osoby, która doskonale rozumie subtelności ludzkich emocji.

To właśnie takie połączenie różnorodnych doświadczeń i talentów w jury sprawia, że tegoroczny festiwal Tofifest zapowiada się wyjątkowo. Laureat Złotego Anioła zostanie wybrany spośród produkcji, które nie tylko zachwycają wizualnie, ale także poruszają ważne tematy społeczne i kulturowe. Uroczysta gala ogłoszenia zwycięzcy będzie kulminacją tych inspirujących zmagań, podkreślając rolę festiwalu jako platformy dla najważniejszych głosów we współczesnym kinie.

Nagroda Flisaka

Festiwal Tofifest to także okazja do uhonorowania wybitnych postaci związanych z kinem. Nagroda honorowa prezydenta miasta Torunia Flisak zostanie wręczona Julianowi Świeżewskiemu, a nagroda im. Poli Negri trafi do Magdaleny Różczki. Ewa Wiśniewska zostanie uhonorowana Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina, natomiast Złote Anioły za niepokorność twórczą otrzymają Jerzy Skolimowski, Zbigniew Zamachowski oraz Martyna Wojciechowska.

Pasmo From Poland to kolejna ważna część festiwalu, w której to widzowie decydują o najlepszym filmie. W tym roku w programie znalazły się m.in.:
 
- "Kobieta z…" reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
- "Sami swoi. Początek" reż. Artur Żmijewski
- "Chłopi" reż. DK Welchman, Hugh Welchman
- "Wariaci" reż. Jan Jakub Kolski
- "Błazny" reż. Gabriela Muskała
- "Ultima Thule" reż. Klaudiusz Chrostowski
- "Lęk" reż. Sławomir Fabicki
- "Imago" reż. Olga Chajdas
- "Tyle co nic" reż. Grzegorz Dębowski
- "Fin del Mundo?" reż. Piotr Dumała
- "Camper" reż. Łukasz Suchocki
- "Kajtek czarodziej" reż. Magdalena Łazarkiewicz
 
Retrospektywa Heleny Grossówny, związanej z Toruniem przedwojennej aktorki, to kolejny ciekawy element programu, który wpisuje się w obchody roku kobiet odważnych w województwie kujawsko-pomorskim.
 
Nie można również zapomnieć o plenerowych projekcjach na dziedzińcu ratusza miejskiego oraz na dziedzińcu Dworu Mieszczańskiego, które dodają festiwalowi niepowtarzalnego uroku i pozwalają na rozmowy o filmach w letniej, toruńskiej atmosferze.
 
22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest to wyjątkowe wydarzenie, które nieustannie poszerza horyzonty sztuki filmowej, pozostając wiernym swojej idei niepokorności i oryginalności. Jak co roku, jestem pewien, że festiwal dostarczy niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom kina.