Terchová – co warto zobaczyć w mieścinie u stóp Małej Fatry ~ Okiem obiektywu

Terchová – co warto zobaczyć w mieścinie u stóp Małej Fatry

Usytuowana u stóp Małej Fatry, Terchová to nie tylko wieś; to brama do niezwykłej przyrody i głęboko zakorzenionego dziedzictwa kulturowego. Historia Terchowej jest tak bogata i różnorodna jak krajobrazy, które ją otaczają. Od śladów aktywności Rzymian po klęski żywiołowe i wojny. Czekają tu na Was niesamowite widoki ze wzgórza z pomnikiem Janosika, spokój i zaduma w kościele św. Cyryla i Metodego, a także piękny wodospad Szutowski. Terchová jest jak skrzynia pełna skarbów do odkrycia. Dołączcie do mnie, zabiorę Was na wycieczkę po tej niezwykłej wsi i pokażę miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Terchowej na Słowacji.
 
Terchová – co warto zobaczyć w mieścinie u stóp Małej Fatry
  

Co warto zobaczyć w Terchovej i okolicach

  
1. Pomnik Juraja Janosika
Juraj Janosik, narodowy bohater Słowacji, urodził się tutaj w 1688 roku. Jego postać, znana z wielu legend jako zbójnik rozdający bogactwa biednym, zyskała uznanie i sympatię wśród Słowaków. W 1988 roku, na cześć Janosika, wzniesiono imponujący monument ze stali nierdzewnej, który góruje nad Terchovą. Stojący w centrum, obok supermarketu, pomnik oferuje wspaniałą panoramę na miejscowość i jej okolice. Naprzeciwko, w przysiółku, gdzie urodził się Janosik, stanął dodatkowo monumentalny, 7,5 metrowy pomnik, który przyciąga wzrok turystów, zwłaszcza w słoneczne popołudnia.
 
Pomnik Juraja Janosika
 
2. Wieża widokowa na wzgórzu Oblaz
Wybudowana w 2015 roku wieża widokowa o wysokości 30 metrów stanowi kolejną atrakcję Terchowej, oferując niezapomniane widoki na Małą Fatrę i okoliczne krajobrazy. Obok wieży niedawno pojawiło się również "serce Terchowej", które stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez amatorów fotografii. Droga na wzgórze, mimo że krótka, potrafi być wymagająca, jednak za wysiłek nagradza widokiem zapierającym dech w piersiach.
 
   
3. Kościół św. Cyryla i Metodego
Centralnym punktem Terchowej jest kościół św. Cyryla i Metodego, w którego wnętrzu znajduje się unikalna, wyrzeźbiona w drewnie, ruchoma szopka bożonarodzeniowa – dzieło lokalnych artystów z 1976 roku. Szopka, dostępna przez cały rok, przedstawia sceny z życia patronów kościoła oraz tradycyjne terchowskie rzemiosła.
 
4. Terchovske srdce
Obok wieży widokowej, serce Terchowej stanowi nową atrakcję dla turystów i miłośników Instagrama. Zlokalizowane w malowniczej okolicy, stało się idealnym miejscem na romantyczne zdjęcia i chwile odpoczynku podczas wędrówek po okolicy.

Terchovske srdce
 
5. Wodospad Szutowski
Jest to najwyższy wodospad w Małej Fatrze, mający 38 metrów wysokości. Szlak do wodospadu, prowadzący przez malowniczą dolinę, oferuje turystom niezapomniane wrażenia przyrodnicze. Wodospad, położony na wysokości 830 m n.p.m., jest łatwo dostępny z miejscowości Šútovo, co czyni go popularnym celem wycieczek.
 
6. Vrátna - symbolický cintorín
Symboliczny Cmentarz w Vratnej, poświęcony pamięci ofiar gór, stanowi miejsce refleksji i zadumy. Znajduje się w ustronnym miejscu w lesie, co sprawia, że jest rzadko odwiedzany przez turystów, oferując ciszę i spokój.
 
7. Vrch Oravcove
Wzgórze Orawcowe, z lokalną drogą krzyżową, oferuje wspaniały widok na Terchovą i okoliczne polany. Idealne miejsce na krótki, popołudniowy spacer, oferuje turystom możliwość chwili relaksu w otoczeniu natury.
 
8. Droga Krzyżowa na górze Oravcová, początek nad Ďurkovą
Betlejem Słowackie w kościele św. Cyryla i Metodego to wyjątkowa atrakcja, prezentująca tradycyjne rzemiosło terchowskie oraz sceny biblijne, stanowiąca dowód bogatej kultury ludowej Terchowej.
 
Odwiedzając Terchovą, nie można pominąć tych wyjątkowych miejsc, które łączą w sobie piękno natury z bogactwem tradycji i historii regionu. Każdy z tych punktów oferuje niezapomniane doświadczenia i pozwala głębiej zrozumieć unikalny charakter tej słowackiej wsi.
 
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA