Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Miejsce gdzie historia ożywa

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Miejsce gdzie historia ożywa

Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o jednym z niezwykłych miejsc, jakie można odwiedzić w naszym regionie. Mowa oczywiście o Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. To magiczne miejsce, oficjalnie otwarte dla zwiedzających w 2004 roku, od samego początku zaprasza nas do fascynującej podróży w głąb historii, a wszystko to w niezwykłym otoczeniu zabytkowego gotyckiego kościoła.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Muzeum czerpie swoje bogactwo z XVIII-wiecznej papierni w Lubiczu i Pruskiej Łące oraz XIX-wiecznej historii drukarstwa toruńskiego. Od samego początku istnienia muzeum, prowadzone są w nim zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To niewątpliwie atut tego miejsca, ponieważ dzięki nim możemy doświadczyć żywej lekcji historii w niecodziennym otoczeniu.


Historia obiektu sięga daleko wstecz. Grębocin, malowniczo położony nad Strugą Toruńską, przy granicy z Toruniem, kryje w sobie gotycki kościół z XIII/XIV wieku, który pierwotnie nosił imię św. Barbary. Wieża została dobudowana w XIV wieku, a w 1687 roku dokonano przebudowy. Przez wiele lat, od 1565 do 1945 roku, kościół służył jako miejsce kultu ewangelickiego. W XVII wieku był świadkiem sporów o wyznanie, a w latach 20. XX wieku stracił swoje sakralne znaczenie i popadł w ruinę po wojnie. W 1930 roku został wpisany do rejestru zabytków jako obiekt klasy zerowej. Dopiero w 1998 roku został sprzedany jako ruina, aby przejść gruntowny remont i stać się dzisiaj siedzibą prywatnego Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa oraz Fundacji Świątynia Sztuki, założonych przez Agatę i Dariusza Suboczów.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, założone w 2004 roku przez konserwatora zabytków Dariusza Subocza, mieści się w tym urokliwym kościele z XIII wieku. Jest to miejsce, które zgromadziło wiele obiektów z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa zarówno europejskiego, jak i azjatyckiego.
 
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
Grębocin - Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Jeśli wybierzemy się do tego fascynującego muzeum, będziemy mieli okazję zanurzyć się w interaktywną ekspozycję, która została przygotowana z myślą o warsztatach edukacyjnych z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa oraz technik i technologii drukarstwa. W ramach stałej ekspozycji możemy podziwiać repliki i oryginalne prasy drukarskie z Polski i Europy, w tym np. replikę słynnej prasy Gutenberga. Możemy również zobaczyć sprzęt introligatorski, wyposażenie dawnej papierni oraz średniowieczne skryptorium.

  
Muzeum oferuje nie tylko możliwość podziwiania eksponatów, ale również aktywne uczestnictwo w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Dla miłośników piśmiennictwa przygotowano dział stylizowany na średniowieczne skryptorium, gdzie można poznać historię materiałów piśmienniczych, takich jak papirus i pergamin. Uczestnicy mogą dowiedzieć się o procesie tworzenia kodeksów iluminowanych i spróbować swoich sił w kaligrafii gęsim piórem na ręcznie czerpanym papierze.

W dziale papierniczym zwiedzający mają okazję poznać historię europejskiego i azjatyckiego papiernictwa. W ramach warsztatów praktycznych można nawet samodzielnie czerpać kartkę papieru. Eksponaty z dziedziny drukarstwa pozwalają nam zgłębić historię tej sztuki. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje również certyfikat uczestnictwa, który jest samodzielnie wydrukowany w muzeum na XIX-wiecznej prasie drukarskiej.
 
Muzeum Piśmiennictwa i DrukarstwaMuzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa to również idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Wspaniała atmosfera i interaktywna ekspozycja zachęcają najmłodszych do odkrywania tajemnic historii w kreatywny sposób.

Muzeum znajduje się w Grębocinie, przy ul. Szkolnej 31, w sąsiedztwie kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus. To doskonała okazja, aby połączyć wizytę w muzeum z spacerem po urokliwej okolicy.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie to niezwykłe miejsce, gdzie historia ożywa w niezwykłym otoczeniu zabytkowego kościoła. Bogata ekspozycja i interaktywne warsztaty sprawiają, że każda wizyta staje się niezapomnianym doświadczeniem. Jeśli interesuje Was piśmiennictwo, papiernictwo czy drukarstwo, to koniecznie odwiedźcie to muzeum. Z pewnością odkryjecie wiele fascynujących faktów i zanurzycie się w świat literackiej i drukarskiej historii. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko dla edukacji, ale także dla ciekawych przeżyć i inspiracji.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA