Okrągła piesza kładka w Rzeszowie

Okrągła piesza kładka w Rzeszowie

W Rzeszowie przez jezdnię przechodzi się na okrągło, czyli jedyna w Polsce okrągła kładka. Niektórzy ją wyśmiewają i zadają pytanie po co ją wybudowaną inni z kolei zachwycają się pomysłem. Jedno natomiast jest wspólne - kładka wyjątkowo szybko stała się elementem rozpoznawczym Rzeszowa. Dziś odwiedzam okrągłą kładkę w Rzeszowie która od 31 stycznia 2023 nosi nazwę: Kładki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Okrągła piesza kładka w Rzeszowie

Okrągła piesza kładka w Rzeszowie, bez wątpienia stanowi ciekawe miejsce do obserwacji jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście. Jej wykonanie trwało prawie 16 miesięcy. Całość wykonano na 89 wbitych w ziemię palach. Każdy z nich miał 15 metrów długości i średnicę wynoszącą 60 cm. Nieco mniejsze pale podtrzymują schody. Te mają długość od 8 do 12 metrów i średnicę ok 40 cm. 


Rzeszowska okrągła kładka jest wyjątkowa w skali całego kraju, nie tylko ze względu na kształt - okrągły ustrój nośny i skośne podpory - ale również ze względu na wyposażenie: specjalnie hartowane i klejone szkło dla balustrady, obudowane szyby windowe, iluminację świetlną całego obiektu i wreszcie afrykańskie drewno, z którego został wykonany pomost kładki. Nawierzchnia kładki została wyłożona egzotycznym gatunkiem drewna azobe bongossi. Sprowadzone z Kamerunu azobe to jedno z najtwardszych i najodporniejszych gatunków drewna na świecie.

Budowla budzi zainteresowanie zwłaszcza w nocy, gdy jest oświetlona specjalną iluminacją.

Zapraszam Was również do innych miejsc, które warto odwiedzić w Rzeszowie.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA