Laureaci 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest ~ Okiem obiektywu

Laureaci 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest

Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest, najstarszą, istniejącą od 20 lat, festiwalową nagrodę. Na koniec gali powrócił na scenę, by wraz z zespołem Pauliny Przybysz wyśpiewać filmowe hity.
 

Nagroda w konkursie głównym ON AIR

 
W sobotę, 2 lipca zakończył się dwudziesty Festiwal Filmowy Tofifest. Jury przyznało Grand Prix, Złotego Anioła w konkursie głównym ON AIR, szwajcarskiemu filmowi Olga w reżyserii Eliego Grappe, wyprodukowanemu przez Toma Dercourt i Jean-Marca Fröhle. To mocny dramat o 15-letniej ukraińskiej gimnastyczce przygotowującej się do Mistrzostw Europy w chwili, gdy w Kijowie rozpoczynają się protesty Euromajdanu.

Jury przyznało też specjalne wyróżnienie francuskiemu filmowi Zdarzyło się w reżyserii . To bezkompromisowa opowieść o kobiecie, której państwo odbiera prawo do własnego ciała. Dojmujący film o systemowej przemocy i samotności. 
 

Nagroda publiczności w paśmie From Poland

 
W Konkursie Polskim triumfował świetnie przyjęty debiut Jakuba Skocznia Chrzciny z wybitną rolą Katarzyny Figury.
 
Jakub Skoczeń
  
  

Nagrody Złotego Anioła Tofifest

 
Aleksandra Popławska
 
Tofifest jako jedyny w Polsce przyznaje nagrody za niepokorność twórczą. Niepokorne Anioły odebrali: Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz odbierając nagrodę odniósł się do niepokorności: W czasach, kiedy odwraca się znaczenia pojęć, może się okazać, że niepokorność to jest właśnie uczciwa, ciężka praca i obrona podstawowych wartości. Tego się będę trzymał. Po takiej nagrodzie nie mogę spokornieć.
 

Nagroda za całokształt twórczości 

 
Filip Bajon Tofifest
 
Wybitnego reżysera Filipa Bajona nagrodzono zaś Aniołem za całokształt twórczości. Odbierając nagrodę reżyser nawiązał do wojny w Ukrainie: Robiłem filmy, które zagłębiają się w historię. Robiąc filmy o historii, wielu rzeczy się dowiadywałem. Ale historia naprawdę mnie zaskoczyła w pejoratywnym sensie tego słowa. To, co jakiś Rusek na Kremlu sobie wymyślił, jak nakłamał i jak zbrodniczo postępuje, to z czymś takim w swoich historiach nigdy się nie spotkałem. I dlatego tę nagrodę i swoje myśli wokół niej chciałbym przekazać naszym przyjaciołom Ukraińcom.

 
Nagroda dla Obiecującej Aktorki Europejskiej

 
Maria Dębska

W jubileuszowym roku Tofifest wrócił do przyznawania Nagrody dla Obiecującej Aktorki Europejskiej. Odebrała ją Maria Dębska, znana ze znakomitych ról w filmach Zabawa, zabawa i Bo we mnie jest seks.

Nagroda Flisaka TofifestTomasz Ziętek
 
Flisak Tofifest, którym uhonorowano Tomasza Ziętka, to najstarsza nagroda festiwalu. Przyznawana jest nieprzerwanie od 2003 roku, wybitnym twórcom filmowym związanym z regionem kujawsko-pomorskim. Jej laureatami byli m.in. Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, czy Magdalena Czerwińska.

Koncert zamknięcia Tofifest


Paulina Przybysz z zespołem zaprosiła na koncert Music. The Superpower ’22
 
Na koniec gali Paulina Przybysz z zespołem zaprosiła na koncert Music. The Superpower ’22. Podczas tego muzycznego hołdu dla kina, usłyszeliśmy utwory Radiohead, Billie Eilish czy Whitney Houston. Gościem specjalnym koncertu był Tomasz Ziętek, który brawurowo wykonał legendarny utwór zespołu Temptations My Girl.