Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu ~ Okiem obiektywu

Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu

Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko... koń. Taki cytat z wiersza najsłynniejszego przedwojennego szwoleżera - generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego zdobi grudziądzki pomnik ułana z dziewczyną. 
Pomnik ten, znany również jako Ułan i dziewczyna, to dość młody pomnik na mapie Grudziądza gdyż powstał w 2008 roku i dziś stoi obok zejścia na Błonia Nadwiślańskie w Grudziądzu.


Autorem pomnika przytulonego ułana do dziewczyny jest miejscowy artysta Ryszard Kaczor. Pomnik ułana z dziewczyną to symbol upamiętniający działalność przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Przez lata była to najważniejsza polska uczelnia szkoląca kawalerzystów. Uczelnię ukończyło tam blisko 1100 oficerów.
Tu siedzibę miał również 18. Pułk Ułanów Pomorskich który w 1920 roku walczył na wojnie z Rosjanami a w 1939 roku z Niemcami. W ówczesnej żurawiejce śpiewano:

Mają dupy jak mosiądza, to ułani są z Grudziądza

Pomnik Ułana z dziewczyną odsłonięty został 23 sierpnia 2008 r., podczas XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP.


Do pomnika Ułana z dziewczyną można schodami znad Wisły w górę na koronę murów, albo z rynku, ulicą Ratuszową do zbiegu z ulica Spichrzową.

Co ciekawe, wiemy, że pomnik znajduje się w miejscu, gdzie w latach I wojny światowej i II wojny Niemcy ustawiali drewniany posąg kanclerza Bismarcka w stroju krzyżackim.