Błonie Okrzejskie - tam gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz ~ Okiem obiektywu

Błonie Okrzejskie - tam gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz

Nie wiem i nie pamiętam, czy umiałem już czytać, gdy uczono mnie Śpiewów historycznych Niemcewicza. Chciałem wówczas jeździć po cecorskiem i po innych błoniach, jak Sieniawski, „odważny i smutny“ — innemi słowy: pragnąłem być rycerzem.
Błonie Okrzejskie - tam gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz
Błonie Okrzejskie - tam gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz
Takimi słowami w liście do redaktora Wieczorów Rodzinnych Ignacego Balińskiego, Henryk Sienkiewicz odpowiedział na pytanie: czem być pragnął i o czem marzył będąc młodym chłopcem.

O jakich błoniach pisze Henryk Sienkiewicz? Postanowiłem to sprawdzić.

Nie ma nic piękniejszego na tej ziemi jak zachód słońca a szczególnie nad Sienkiewiczowskimi błoniami. Nad stawami tarcza słoneczna ogromnieje, nad łąkami maleje. Niezwykłe zjawisko. Każdy dostrzega w zachodzie słońca coś innego. Jedni patrzą sentymentalnie, inni z poczuciem, że to zachód w miejscu zasłużonym dla Ojczyzny.
Wieś Henryka Sienkiewicza
Każdy z tych powodów dotyczy okolic Woli Okrzejskiej, miejsca w którym wychowywał się Sienkiewicz. Tu w dworku (obecnym muzeum) babki Felicjanny Cieciszewskiej urodził się w 1846 roku i spędził pierwszych 9 lat życia Henryk Sienkiewicz.

Wieś Henryka Sienkiewicza

Pierwsze moje wrażenie wsi i przyrody przywiązały mnie do ziemi i do ludzi, a zamiłowanie do literatury rozwinęły we mnie stare księgi, których pełen kufer znalazłem u babki na strychu (...) i dzięki nim, jako dzieciak jeszcze zapoznałem się z pisarzami złotego wieku. Mogę powiedzieć, że prawie uczyłem się czytać na reju, Kochanowski, Górnickim, Skardze, Birkowskim, Orzechowski (...) to byli moi pierwsi nauczyciele języka polskiego.

Dom rodzinny Henryka Sienkiewicza

Pierwszy polski noblista, pisarz Henryk Sienkiewicz przyszedł na świat w liczącej tysiąc mieszkańców wsi Wola Okrzejska. Dziś w niewielkim dworku jest muzeum.
Dom rodzinny Henryka Sienkiewicza
Dom rodzinny Henryka Sienkiewicza
Muzeum powstało w 1966 roku, a jej otwarcie poprzedzone było rocznym remontem dworku. W otwarciu placówki uczestniczyły m.in. synowa pisarza Zuzanna Sienkiewicz oraz wnuczki Maria Sienkiewicz i Maria Korniłowicz.


W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są pamiątki po pisarzu i jego związkach z Podlasiem, w tym zdjęcia oraz obrazy i rzeźby przedstawiające Sienkiewicza.


W dworku urządzono również "Salonik" o wystroju nawiązującym do lat dziecięcych twórcy.