Fotograficzne BHP - czyli kilka zasad bezpiecznego fotografowania ~ Okiem obiektywu

Fotograficzne BHP - czyli kilka zasad bezpiecznego fotografowania

Robienie zdjęć to nie jest spokojne hobby tak jakby nam się wydawało. Przy wykonywaniu usług fotograficznych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, tak aby fotografowanie kończyło się zawsze szczęśliwie.
 
Zasady bezpiecznego fotografowania
Robienie zdjęć to nie jest spokojne hobby jakby nam się wydawało. Przy wykonywaniu usług fotograficznych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, tak aby fotografowanie kończyło się zawsze szczęśliwie
 
Uwaga - wyjście z domu nadal wiąże się z zagrożeniem naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Najczęściej źródłem tych zagrożeń jesteśmy my sami. Chwila nieuwagi, dekoncentracji, a przede wszystkim złe nawyki. Pamiętajcie - do każdego zlecenia należy się właściwie przygotować. Chwila nieuwagi może kosztować co najmniej kilka tysięcy złotych w zniszczonym sprzęcie a co bezcenne - utratę zdrowia lub życia. Dlatego tak ważne jest fotograficzne BHP.


O czym należy pamiętać aby nasze każde zlecenie skończyło się szczęśliwym powrotem? Wystarczy przestrzegać kilka poniższych zasad BHP. Nie jest ich dużo i wcale nie utrudniają życia. 

1. Chroń oczy

 
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to własnie oczy są najważniejszym receptorem każdego fotografa. Zmysł ten jest najcenniejszy dla każdego z reportera, a jego uszkodzenie w zasadzie wyklucza nas z tego zawodu. Niestety na co dzień niezbyt często o tym myślimy i bardzo zaniedbujemy nasze oczy. Zapominamy o licznych zagrożeniach, jakie czyhają na oczy i wzrok. Powinniśmy jednak poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi, a zwłaszcza jeśli wykonywane przez nas zlecenie może być źródłem dodatkowego zagrożenia dla oczu i jakości widzenia. Dlatego też w żadnym razie nie można zapomnieć o skutecznej ochronie oczu i twarzy
 
Chroń oczy
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że własnie oczy są najważniejszym receptorem każdego fotografa. Zmysł ten jest najcenniejszy dla każdego z reportera, a jego uszkodzenie w zasadzie wyklucza nas z tego zawodu
 
Pamiętaj, gdy idziesz, nie patrz tylko w wizjer. Gdy fotografujesz – stój. Gdy chcesz zmienić pozycję, także po to, aby znaleźć lepszy kadr – opuść aparat i patrz, gdzie idziesz. Nie chodź z aparatem przy oku, bo nie widzisz, gdzie idziesz. Wystarczy mały wystający element którego nie zauważysz - potknięcie się i przewrócenie na niemal płaskiej powierzchni może mieć nieprzyjemne konsekwencje i dla zdrowia fotografującego i dla stanu jego sprzętu.
 
Jeśli potrzebujesz cofnąć się o krok lub dwa, to nie rób tego tyłem, tylko obróć się, wykonaj te dwa kroki i obróć się z powrotem. Tak, to dużo obracania się, zużywają się kolana i buty, ale dzięki temu widzisz, dokąd robisz te dwa kroki. Może to będzie pusta łąka, ale może ktoś właśnie za Tobą przechodził albo, co gorsza, przejeżdżał.
 
Najtańsze okulary ochronne to wydatek rzędu 4 złotych (słownie: czterech złotych)
 

2. Chroń głowę

 
Ochrona głowy w przypadku zleceń np. w halach produkcyjnych, liniach przemysłowych czy podczas fotografowania inwestycji to niezwykle ważną kwestią. Wszędzie tam, gdzie wybieramy się z aparatem i występują choćby minimalne zagrożenia powstaniem urazu głowy, konieczne staje się noszenie kasku bądź hełmu ochronnego. Przecież nasza czaszka stanowi ochronę dla delikatnego i jednocześnie jednego z najważniejszych organów w całym ludzkim ciele – mózgu. Czasem nawet niewinnie wyglądający uraz może być katastrofalny w skutkach. Dlatego tak istotna jest nasza świadomość aby wśród szpeju fotograficznego posiadać również kask czy hełm ochronny. Taki hełm ochronny można mieć już za 10 złotych. To naprawdę niewiele a może uratować nam zdrowie lub życie.
 
Ochrona głowy robocze kaski i hełmy ochronne
Ochrona głowy w przypadku zleceń np. w halach produkcyjnych, liniach przemysłowych czy podczas fotografowania inwestycji jest niezwykle ważną kwestią
 
Nie ma zdjęć wartych ryzykowania życia i zdrowia. Ryzykowanie sprzętem też nie jest racjonalne. Wybierać miejsce do odpowiedniego kadru fotograficznego należy rozsądnie – nie pchać się na krawędź, nie wchodzić na wysokie konstrukcje, trzymać się w bezpiecznej odległości od jadących pojazdów.
 

3. Pamiętaj o odpowiednim i bezpiecznym obuwiu 

 
Nasz fotoreportaż możemy wykonywać na hali produkcyjnej ale możemy wykonywać go również w szpitalu. Wybór odpowiedniego obuwia ochronnego nie jest łatwe. Zależy od zlecenia i wymagań, jakie będą przed nim stawiane. Ponadto pod uwagę należy wziąć przede wszystkim nasze indywidualne preferencje.
 
Obuwie robocze i ochronne
Nasz fotoreportaż możemy wykonywać na hali produkcyjnej ale możemy wykonywać go również w szpitalu. Wybór odpowiedniego obuwia ochronnego nie jest łatwy
 
Wybierając odpowiednie obuwie należy wziąć pod uwagę różne kryteria. Pamiętaj o ochronie palców stopy przy użyciu wbudowanych podnosków. W innych lokacjach wymagane będzie od nas używanie tak zwanych chodaków czy klapków, powszechnie stosowane w szpitalach i przychodniach, gdzie wymagana jest szczególna czystość czy wręcz sterylność.
 
Należy także wspomnieć, że obuwie może chronić przed różnymi typami zagrożeń, takimi jak czynniki mechaniczne, biologiczne, chemiczne, termiczne, porażenie prądem elektrycznym, czynniki atmosferyczne, przy zagrożeniu wybuchem czy przed powstawaniem i przeskakiwaniem ładunków elektrostatycznych.
 
Ekwilibrystyczne pozy, balansowanie na czubkach palców czy gimnastyczne odchylenia może są efektowne, ale zupełnie nieefektywne. Nie tylko grożą upadkiem, ale też zwiększają ryzyko, że zdjęcie i tak będzie do skasowania, bo poruszone. Do fotografowania należy stać pewnie i stabilnie.
 

4. Bądź widoczny

 
Bezpieczeństwo podczas wykonywania sesji fotograficznych jest kwestią niezwykle ważną. Bezpieczeństwa, a tym samym widoczności w plenerze, evencie czy na drodze, jest kwestią nie tylko bardzo ważną, ale i trudną. Na szczęście sklepy ze sprzętem BHP zapewniają odpowiednie zaopatrzenie.
 
Ostrzegawcza / Odzież robocza i ochronna
Bezpieczeństwa, a tym samym widoczności w plenerze, evencie czy na drodze, jest kwestią nie tylko bardzo ważną, ale i trudną. Na szczęście sklepy ze sprzętem BHP zapewniają odpowiednie zaopatrzenie. 
 
Na drodze panuje zasada, im bardziej widoczny tym bezpieczniejszy. Dotyczy to nie tylko uczestników ruchu, a więc kierowców, rowerzystów i pieszych, ale również wszystkich osób pracujących przy drogach - także nas fotografów. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do groźnego wypadku. Często można tego uniknąć, dzięki zapewnieniu odpowiedniej widoczności Rozwiązaniem jest zakupienie odblaskowej odzieży roboczej.
 
 
Plecak, torba, sakwy, futerały czy kieszenie zawsze powinny być zapięte, za wyjątkiem tego krótkiego momentu, gdy coś wyjmujemy lub chowamy. Odpinamy, wyjmujemy lub wkładamy i znowu zapinamy – zawsze na trzy takty, nigdy nie pomijamy ostatniego.
 
Zapinać kieszenie należy od razu, zawsze i nawet wówczas, gdy nic w nich nie ma – po to, żeby mieć właściwy odruch. Później, podczas gorączkowych chwil najlepszego światła w najładniejszym miejscu, nie ma czasu na sprawdzanie, czy futerał jest pełny czy pusty – zawsze powinien być zamknięty.
 
 
Artykuł sponsorowany