Vince Lombardi – trener, który wygrał pierwsze Super Bowl

Vince Lombardi – trener, który wygrał pierwsze Super Bowl

W pierwszym meczu o Super Bowl w 1967 roku zmierzyły się ze sobą drużyny Green Bay Packers oraz Kansas City Chiefs. Trenerem zawodników zwycięskiej drużyny (Green Bay Packers) był Vince Lombardi, uważany dziś za najwybitniejszego trenera w historii tej dyscypliny sportu. 
Wyróżniała go przede wszystkim duża etyka pracy, perfekcyjna organizacja oraz wyjątkowe przemowy motywacyjne, które pokrzepiały zawodników w trudnych momentach.

Trener odznaczał się również wielką religijnością. W młodości bardzo poważnie rozważał zostanie księdzem. Jednak ostatecznie zrezygnował z tego zamiaru. Ale nie zrezygnował z gorliwej wiary. Podczas całego swojego życia (żył w latach 1913-1970) prawie codziennie uczestniczył we mszy świętej i niejednokrotnie uczulał swoich zawodników, jak ważna jest wiara w życiu.

Do legendy przeszła jego rada udzielona zawodnikom: „Myślcie tylko o trzech sprawach: waszym Bogu, swojej rodzinie i drużynie Green Bay Packers. I to w takiej właśnie kolejności”.


Lombardi chciał być przewodnikiem dla zawodników nie tylko boisku, ale również poza nim. Wiedział, że ma do czynienia z młodymi ludźmi narażonymi na wiele niebezpieczeństw związanymi ze sportową sławą. Wielu z nich potrzebowało przewodnika i mentora.

Charyzma Lombardiego z pewnością przyczyniła się do popularyzacji sportu, który obecnie ma tak dużą widownię w USA. A jego słynne cytaty ze sportowej szatni do dziś są wykorzystywane w celach motywacyjnych. Oto kilka z nich:

Cytaty Vince Lombardi

"Liderzy się nie rodzą – oni się tworzą"
Miarą tego, kim jesteśmy, jest to, co robimy z tym, czym zostaliśmy obdarzeni”.
Trudności są tym, co widzimy, gdy spuszczamy oczy z naszego celu”.
Różnica między człowiekiem sukcesu a resztą tkwi nie w braku siły, nie w braku wiedzy, lecz raczej w braku woli”.
Czym ciężej pracujesz, tym trudniej jest ci się poddać”.
 „Zwyciężanie jest nawykiem. Niestety przegrywanie jest nim także”.
Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego, czy w danej chwili wygrywamy, czy przegrywamy dawać z siebie wszystko”.