Całkowite zaćmienie słońca. Gdzie zobaczyć?

Całkowite zaćmienie słońca. Gdzie zobaczyć?

Całkowite zaćmienie Słońca już 21 sierpnia. Gdzie będzie można je zobaczyć? Interaktywna mapa pomoże to sprawdzić.

Zaćmienie słońca 2017
 
Już w poniedziałek 21 sierpnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Z tej okazji NASA, we współpracy z Google, przygotowała specjalną mapę, na której możecie sprawdzić, gdzie będzie widoczne wyjątkowe zjawisko.

Całkowite zaćmienie, podczas którego Księżyc zupełnie zasłoni tarczę Słońca, nastąpi już 21 sierpnia. Niestety nie wszędzie będzie ono widoczne. Dlatego NASA razem z Google przygotowała specjalną mapę, na której po wpisaniu dowolnego punktu można łatwo to sprawdzić. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, niestety w Polsce nie zobaczymy zaćmienia.

Będzie ono widoczne głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Pas zaćmienia ma przechodzić przez stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, North Carolina, Georgia, South Carolina. W Europie znajdzie się za to kilka miejsc, gdzie będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Należą do nich Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania oraz Irlandia. Gdzie więc najlepiej oglądać zaćmienie? Jak zwykle pomocną dłoń do miłośników astronomicznych zjawisk wyciągnie NASA. Na jej stronie można znaleźć więcej informacji, jednak pisaliśmy już o tym, że do zrobienia jak najlepszych zdjęć zaćmienia wykorzystane zostaną dwa przerobione odrzutowce WB-57F, które według zespołu maja ująć najczystsze zdjęcia Słońca oraz termiczne obrazy Merkurego.

Kiedy będzie można zobaczyć zaćmienie w naszym kraju? Całkowite dopiero w 2135 r., jednak już w 2020 i 2021 r. widoczne będzie częściowe zaćmienie.