Dzień Tira. Święto transportu drogowego

Dzień Tira. Święto transportu drogowego

Tysiące wielotonowych pojazdów przemierzają codziennie polskie szosy. Dzięki nim miasta są zaopatrzone w żywność, środki higieny oraz inne artykuły pierwszej potrzeby. 27 sierpnia obchodzimy ich święto – Dzień Tira.
 
Dzień Tira
   
Prowadzenie działalności transportowej, wbrew pozorom, jest bardzo skomplikowane. Firmy zajmujące się przewozem towarów muszą spełniać szereg wymogów.
 
Mimo to w Polsce działa około dwudziestu pięciu tysięcy firm transportowych, posiadających prawie sto trzydzieści tysięcy ciężarówek.
 
Struktura firm transportowych w Polsce jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej jest małych przedsiębiorstw, a wielkie korporacje stanowią na rynku niewielki odsetek. Według statystyk aż 80% firm posiada od jednego do dwudziestu samochodów, co jest w tej branży niewielką liczbą.
 
W kontekście transportu nie można zapominać o najważniejszym elemencie samochodu – człowieku. Kierowcy ciężarówek wykonują bowiem ciężką pracę, która wymaga wielu uprawnień.

Kierowca musi legitymować się nie tylko prawem jazdy kategorii „C”, ale także przejść przez kwalifikację wstępną, która pozwala mu nauczyć się wielu rzeczy związanych nie tylko z prowadzeniem pojazdu. Dodatkowo, co pięć lat kierowcy muszą przechodzić okresowe szkolenia.