Dzień Tira ~ Okiem obiektywu

Dzień Tira

Tir, czyli inaczej mówiąc – duża ciężarówka. Tysiące wielotonowych pojazdów przejeżdża każdego dnia przez polskie szosy. Dzięki nim miasta zaopatrzone w żywność, środki higieny i inne artykuły pierwszej potrzeby. 27 sierpnia obchodzone jest ich święto – Dzień Tira. 

Dzień Tira

Prowadzenie działalności transportowej wbrew pozorom jest bardzo skomplikowane. Firmy zajmujące się przewozem towarów muszą spełnić szereg wymogów.

Mimo to w Polsce działa około dwudziestu pięciu tysięcy firm transportowych, które posiadają prawie sto trzydzieści tysięcy ciężarówek.

Struktura firm transportowych w Polsce jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej jest małych przedsiębiorstw, a wielkie korporacje stanowią na rynku nieduży odsetek. Według statystyk aż 80 proc. firm posiada od jednego do dwudziestu samochodów, co jest w tej branży niewielką liczbą.

W kontekście transportu nie można zapominać o najważniejszym elemencie samochodu. O człowieku. Kierowcy ciężarówek wykonują bowiem ciężką pracę, która wymaga wielu uprawnień.

Kierowca musi legitymować się nie tylko prawem jazdy kategorii „C”, ale musi też przejść przez kwalifikację wstępną, która pozwoli mu na nauczenie się rzeczy związanych nie tylko z trzymaniem kierownicy. Dodatkowo, co pięć lat, kierowcy przechodzą przez okresowe szkolenia.