Pięćdziesiąt lat Żywotu Mateusza (cały film)

Pięćdziesiąt lat Żywotu Mateusza (cały film)

Równo pięćdziesiąt dwa lat temu odbyła się premiera filmu Żywot Mateusza w reżyserii Witolda Leszczyńskiego.
 
Zdjęcia z filmu Żywot Mateusza w bazie Filmoteki Narodowej
 
To film - przypowieść, podobną starym przypowieściom łączącym w sobie proste motywy fabularne z elementami bajki i baśni. Mało kto wie, ale Żywot Mateusza jest adaptacją norweskiej powieści Ptaki (nor. Fuglane) - Terjei Vesaas z 1957 roku. Jest to jedna z najwybitniejszych pozycji tego autora, przełożona na wiele języków.Sam Vesaas potwierdził kiedyś w jednym z wywiadów, że chciał postacią głównego bohatera naświetlić „sytuację artysty” oraz stworzyć swój autoportret, zachowując pewne ograniczenia.
 
W niektórych momentach filmu, fabuła powieści została zmieniona, wiele opuszczono, to jednak, co pozostało, utrzymane jest w nastroju książki Vesaasa - trochę tajemniczym, pełnym niedopowiedzeń.
 
 
Żywot Mateusza był debiutem reżyserskim Witolda Leszczyńskiego, jego pracą dyplomową w PWSTiF w Łodzi. Otrzymał za niego m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Cannes, Grand Prix na MFF w Valladolid i nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu w Colombo.
 
To jeden z tych filmów który trzeba zobaczyć. Polecam również inne świetne filmy Leszczyńskiego m.in. Rewizja osobista, Konopielka i mój ulubiony Siekierezada.
 

Najlepsze sceny - Konopielka

 
 
Sam Leszczyński zmarł na planie filmu Stary człowiek i pies.