Bieganie w Borze ~ Okiem obiektywu

Bieganie w Borze

Nigdy nie należałem entuzjastów celebrowania własnych urodzin czy Świąt. Podczas Święta Wielkanocnego nie zapomniałem aby się nieco poruszać. Trochę by uciec od celebrowania z rodziną, trochę dla własnej równowagi. Bieganie w Borze (Rezerwat Bór - gmina Głogów Małopolski).

Bieganie w Borze - Rezerwat Bór Głogów Małopolski

Niedaleko Rzeszowa, przy drodze do Głogowa Małopolskiego zachował się kompleks leśny będący pozostałością Puszczy Sandomierskiej. Ze względu na bogactwo przyrodnicze utworzono tu rezerwat „Bór”. Na jego terenie występuje siedem zbiorowisk leśnych. W runie rośnie wiele gatunków rzadkich i chronionych, m.in.: żywiec gruczołowaty, przetacznik górski, tojeść gajowa, wawrzynek wilczełyko, storczyki (podkolan biały i gnieźnik leśny) widłak jałowcowaty, czosnek siatkowaty i zimowit jesienny.


Wędrując duktami rezerwatu „Bór” napotkamy wiele ukrytych w lesie mogił. Podczas II wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali tu 300 Polaków przywożonych z więzienia w rzeszowskim zamku. Ten las to także miejsce kaźni 5 tysięcy Żydów zamordowanych po likwidacji getta w Rzeszowie i Głogowie Małopolskim. Przy jednym z wejść do rezerwatu stoi kamienny obelisk poświęcony Władysławowi Kojderowi, działaczowi ludowemu zamordowanemu przez UB we wrześniu 1944 roku. W rezerwacie wytyczono ścieżki przyrodniczo-historyczne oraz szlaki piesze i rowerowe.

Wiosną, jak w wielu innych miejscach Puszczy Sandomierskiej, łanami zakwitają zawilec gajowy i kokorycz, nieco później pojawia się konwalia majowa. Na wielu drzewach możemy podziwiać okazy bluszczu pospolitego. W lesie spotkać można m.in.: jelenie, sarny, dziki, borsuki i lisy. Liczne są tu także małe drapieżniki – łasice, kuny i gronostaje. Z ptaków dość często można zobaczyć bociana czarnego i myszołowa.