Sztafeta Bydgoszcz - Toruń - Włocławek w rocznicę śmierci Popiełuszki

Sztafeta Bydgoszcz - Toruń - Włocławek w rocznicę śmierci PopiełuszkiUroczystości 25 rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana "Solidarności" Ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczną się w Toruniu - 16 października.

W programie uroczystości m.in. dwudniowa konferencja naukowa, wystawa o księżach prześladowanych przez agentów SB, projekcja filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" a także biegu sztafetowy z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka, czyli na trasie ostatniej drogi ks. Jerzego.

Ksiądz Jerzy, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. 25 lat temu, 19 października, funkcjonariusze specjalnej grupy ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymali jego auto w okolicach Górska w powiecie toruńskim, kiedy po odprawionej w Bydgoszczy mszy wracał do Warszawy. Został uprowadzony, wiele wskazuje na to, że przeszedł tortury. 30 października jego ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu. W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. W tym roku proces ten nabrał tempa, dzięki decyzji papieża Benedykta XVI, który zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrywania sprawy.

Foto: openphoto.net