Sportowi Polonusi będą rywalizować w Toruniu

Sportowi Polonusi będą rywalizować w Toruniu

Światowe Igrzyska Polonijne odbywają się od 1934 r. - co dwa lata, za każdym razem w innym mieście. W tym roku gospodarzem jest Toruń.

Będą pływać, ścigać się na rowerach, jeździć konno i zwiedzać. Na XIV Światowe Igrzyska Polonijne przyjedzie do Torunia niemal tysięczna grupa Polaków na stałe mieszkających w innych krajach. Specjalnie dla nich m.in. żużlowa Motoarena, zmieni się plac lekkoatletycznych bojów.

Sportowe emocje potrwają 9 dni. Polonusi wystartują w 25 dyscyplinach, m.in. lekkoatletyce, kolarstwie, jeździectwie, tenisie czy pływaniu. Zawody odbywać się będą na 22 obiektach, m.in. na wspomnianej już Motoarenie, polu golfowym na ul. Kociewskiej, kortach tenisowych na Jordankach, miniaquaparku na ul. Hallera czy w kręgielni Grakula. Rywalizacji sportowej towarzyszyć będą kulturalne atrakcje. Miasto planuje koncerty, wystawy i pokazy. Oprócz Leszczy i Łez, zagrają polonijne zespoły ludowe (m.in. z Litwy) grupa Kurek Band oraz - na zakończenie igrzysk na Motoarenie - Perfect (koncert darmowy). Dodatkowo, dla zainteresowanych przygotowano też 10 wycieczek po naszym mieście i okolicach.

Ceremonię otwarcia zaplanowano na 2 sierpnia na godz. 21.00 w Fosie przy Dworze Mieszczańskim, zamknięcie odbędzie się 9 sierpnia o godz. 20.00 na Motoarenie.

Polonusi przyjadą do Torunia 1 sierpnia. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na następny dzień. Przez Starówkę przejdzie korowód złożony ze wszystkich przybyłych na igrzyska ekip. Prowadzeni przez Kopernika i toruńskiego anioła goście przemierzając ul. Szeroką dotrą do fosy zamkowej, w której zaplanowano dalsze atrakcje. Imprezę transmitować będzie TVP Polonia.