Dogtrekking - Złoty Stok (wyniki) ~ Okiem obiektywu

Dogtrekking - Złoty Stok (wyniki)

WYNIKI
Przeciętne, zdrowe nogi własne i psa wystarczyły, by wziąć udział w zawodach dogtrekkingu w Złotym Stoku 16 maja br.

Dogtrekking to wspólny bieg lub marsz człowieka i jego psiego towarzysza na orientację gdzie zawodnicy posługują się mapą i kompasem by odnaleźć punkty kontrolne. Dla jednych to sposób na spędzanie wolnego czasu, dla innych sport ekstremalny i okazja sprawdzenia się w zawodach. Tak czy inaczej, dogtrekking zyskuje coraz więcej zwolenników.Rekreacyjna forma tej dyscypliny – jest coraz popularniejsza na Zachodzie a swoją ogromną popularności ma u naszych południowych sąsiadów – Czechach. Tam także rozgrywane są Mistrzostwa Świata w Dogtrekkingu.

Jest to doskonała forma aktywności dla tych właścicieli, którzy ze swoimi psami nie chcą jeździć na wystawy psich piękności czy grać we frisbee. Dogtrekking jest dla tych co lubią być w ruchu. Dyscyplina nie wymaga specjalnych umiejętności, ani drogiego sprzętu.

Dogtrekking uprawia właściwie każdy, kto ma psa i wybiera się z nim na dłuższy spacer a nie tylko na osiedlowy trawnik. Żeby jednak podejść profesjonalnie do tej dyscypliny sportu, trzeba zaplanować treningi.

Jedynym sprzętem, w jaki należy się wyposażyć, jest specjalna smycz. Szelki na elastycznej lince przypinamy do pasa biodrowego plecaka albo specjalnej uprzęży. W ten sposób nie tylko zapewniamy sobie i psu wygodę, ale także unikamy kontuzji. Zarówno układ kostno-szkieletowy psa, jak i kręgosłup właściciela, są lepiej chronione przed urazami, a nieprzyjemne szarpnięcia zniwelowane do minimum. Jeżeli zamierzamy wędrować po skalistym terenie, warto też wyposażyć psa w specjalne buty.

Zawodnicy startujący zobowiązani są zabierać na trasę wodę jedzenie dla psa - co najmniej litr na każdą psią głowę.

Dla tych, którzy oprócz rekreacyjnych walorów dogtrekkingu, chcieliby poczuć adrenalinę i sprawdzić się w terenie, przygotowano cykl imprez dogtrekkingowych. Rozgrywany jest Puchar Polski, na który składają się cztery imprezy organizowane w różnych miejscowościach od kwietnia do września.

Żeby wziąć udział w zawodach, trzeba choć trochę znać się na mapie i kompasie. Zwykle organizatorzy wyznaczają dwie trasy: około dwudziestopięciokilometrową, którą spokojnie może pokonać każdy zdrowy człowiek i psiak oraz dłuższą, około pięćdziesięciokilometrową, przeznaczoną dla zespołów o nieco lepszym przygotowaniu kondycyjnym.

W duecie albo z rodziną

Zwykle w zawodach startuje duet: właściciel z psem, ale można też wybrać kategorię rodzinną, wtedy z jednym psem udział może wziąć cała rodzina. Pies, który startuje w zawodach, nie musi być rasowy, ani duży. Dogtrekking może uprawiać każdy zdrowy pies ze zdrowym właścicielem.