Czterdzieści postanowień na rok przed czterdziestką ~ Okiem obiektywu

Czterdzieści postanowień na rok przed czterdziestką

Dla mnie Nowy Rok wcale nie zaczyna się 1 stycznia. On wypada 13 lutego, w dniu moich kolejnych urodzin - w tym roku to już 39. urodzin. Już tylko rok dzieli mnie od czterdziestki.

Czterdzieści postanowień na rok przed czterdziestką

Sporadycznie piszę o sobie. Skupiam się przede wszystkim na inspirowaniu Was do mikropodróży dalszych i bliższych. Statystyki pokazują, że miesięcznie jest Was już kilka tysięcy tzw. unikalnych użytkowników. Większość postów na Facebooku zbiera ponad sto polubień i szereg reakcji w komentarzach. Dostaję także sporo wiadomości i SMS-ów. Dotychczas wszystkie życzliwe. Bardzo Wam za wszystkie reakcje dziękuje.  

Na rok przed moją czterdziestką, pora skończyć z prokastynacją. Od dziś zaczynam realizować czterdzieści ważnych dla mnie planów których finał odbędzie się za rok tj. 13 lutego 2022. 

Uczono mnie, zgodnie z zasadą SMART, że każde plany powinny być mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Z większością moich planów tak właśnie jest, lecz niektóre są na wysokim poziomie ogólności. Poniżej ich zestawienie. Masz ochotę przeczytać, to zapraszam dalej. Pamiętaj: czterdziestka to nie wyrok.

 

Czterdzieści życiowych planów na czterdzieste urodziny

 
Zaczynam od czterech najważniejszy postanowień na najbliższy rok.


1. Przeczytam czterdzieści nowych książek
Zaczynam od najtrudniejszych wyzwań. Podejrzewam, że dotychczas w całym moim życiu, nie przeczytałem ich dużo więcej. Wyzwanie to jest jedno z najpoważniejszych. Jeśli jesteś wstanie zabronować mi jakąś ciekawą pozycję, proszę daj mi znać.

2. Ukończę odwiedzenie czterdziestu krajów
Kolejne gigantyczne przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie obostrzenia jakie Nas dotykają od blisko roku. Przedsięwzięcie ogromna zwłaszcza, że dziś odwiedziłem jedynie 22 kraje, ale plany muszą być ambitne. 

3. Ukończę jeden z pieszych szlaków długodystansowych 
Czy padnie na Główny Szlak Beskidzki czy Kom-Emine - tego nie wiem. Tą podróż odkładałem zbyt długo. To najlepszy czas by go zrealizować.

4. Schudnę 40 funtów [lb] - 18 kg
Tak, to ogromne wyzwanie. Jednakże w chili obecnej byłby to powrót do wagi z przed 10-12 lat. Wykonalne? Myślę, że w moim przypadku trudne ale niewykonalne. 
 
 
Kontynuując sferę zdrowego życia, moje kolejne postanowienia to:
 
 
5. Przebiegnę 440 km
Ogromna rzesza osób która mnie obserwuje to osoby które znają mnie ze wcześniejszej aktywności fizycznej. Jest tu sporo biegaczy amatorów i profesjonalistów. Zapewne dla Was nie jest to wielkie wyzwanie. Jednakże przy obecnej mojej kondycji, ale biorąc również po uwagę ilość ambitnych planów o których czytasz tu już chwilę, będzie to spore wyzywanie.

6. Przejadę 4444 km rowerem
To wyzwanie ambitne lecz wcale nie jest nieosiągalne. Chcę na nowo odkryć radość z jazdy rowerem.

7. Będę medytować przynajmniej 4 min dziennie (średnio).
To całkowicie nowa aktywność która odkładałem od lat na później. Chciałbym spojrzeć na swojego "ludzika" nieco zewnątrz i zastanowić się co kieruje mnie w wielu chwilach.

8. Ograniczę lub przestane pić alkohol
Tu nie ma co się rozpisywać. Alkohol nie idzie nigdy w parze ze zdrowym życiem. Jednakże nie demonizuje. Wszystko jest dla ludzi..

9. Codziennie spędzę chwilę na świeżym powietrzu

10. Nie będę zarywać nocy. Żaden serial nie jest tego wart.

11. Zdrowiej i bardziej świadomie będę się odżywiać
Planować posiłki, zwracać więcej uwagi na to, co wprowadzam do swojego organizmu oraz jak to, co jem, wpływa na moje samopoczucie i ciało.

12. Będę oglądać mniej telewizji
Ograniczę oglądanie telewizji do maksimum godziny dziennie. Zyskam czas na inne działania.

13. Będę Wstawać wcześniej
Zaczynać swój dzień wcześniej niż dotychczas. Zyskany czas przeznacz na ćwiczenia albo czytanie.

14. Będę więcej się uśmiechać :)
Życie bez zabawy, humoru i radości jest nudne. Nie zapomnę o uśmiechu.

15. Ograniczę jedzenie mięsa
Masowe hodowle zwierząt to jedna z najbardziej zanieczyszczających ziemię gałęzi przemysłu. A też i wartości odżywcze tego mięsa są dla nas wątpliwe.
 
 
Tu już znacznie odbiegnę od metody SMART. Poniżesz plany są już znacznie mniej mierzalne.
 
 
16. Będę naprawiać, nie wyrzucać
Konsumpcjonizm to w dzisiejszych czasach największe zmartwienie dla naszej planety. Kupujemy rzeczy, których potem nie używamy. A gdy coś się zepsuje - zamiast naprawić, wyrzucamy i kupujemy nowy produkt. Przez nadmierną konsumpcję wysypiska śmieci - również te dzikie, to jeden z większych współczesnych problemów.

17. Pozbędę się zbędnych rzeczy z otoczenia
Minimalizm bywa zbawienny – usuwa wszystkie “toksyny” z otoczenia. Zaległe od wieków rzeczy, tylko zbierające kurz, bibeloty bez znaczenia zaśmiecające przestrzeń, inne, które “może kiedyś się przydadzą”, ale ich czas nigdy nie nadchodzi. Czas się od nich uwolnić i zrobić miejsce na nowe, świeże, lepsze. Oczywiście nie mówimy tu o ich wyrzuceniu.

18. Będę kupować kosmetyki organiczne i produkty lokalne

19. Będę robić coś nowego każdego dnia
Na świecie jest tak wiele do zrobienia, że możliwości są prawie nieograniczone. Codzienne robienie czegoś nowego jest świetnym sposobem na życie w pełni. Chciałbym doświadczać regularnie nowych sytuacji i rzeczy. Nie bać się eksperymentować i robić czegoś czego do tej pory nie robiłem.

20. Będę robić więcej dobrego dla innych
Życie jest nie tylko po to, aby z niego brać dla siebie jak najwięcej, trzeba też dawać. Dawanie otwiera drogę do otrzymywania. Pomoc innym nadaje życiu głębszy sens. 

21. Przestanę starać się być we wszystkim najlepszym

22. Nauczę się mówić “nie”
Nie z przekory wszystkiemu i wszystkim.

23. Będę częściej myśleć pozytywnie w ciężkich chwilach
Głęboko wierzę, że w każdym dniu można znaleźć coś, za co można być wdzięcznym. Nawet w tych, w których mamy ochotę zostać w łóżku i przeleżeć bez ruchu cały dzień.

24. Znajdę w sobie coś z dziecka

25. Nabiorę dystansu
Do siebie, innych, tego co się przytrafia po drodze.

26. Pokocham siebie
To znaczy troszczyć się o siebie, akceptować, darzyć szacunkiem.

27. Nie będę oceniać zbyt pochopnie
Wiem, że trudno nie oceniać, w końcu robimy to automatycznie – niestety taka natura tego procesu. Jednak zanim otworzymy usta i podzielimy się naszym pochopnym osądem ze światem, możemy zastanowić się kilka razy.

28. Będę więcej słuchać, mniej mówić
Bo milczenie jest złotem, a mowa srebrem.

29. Będę mniej się stresować
Bo nie wszystko zależy od nas. Nie na wszystko mamy wpływ.

30. Zerwę kontakty z ludźmi, którzy wiecznie sprawiają mi ból. Nawet jeśli mowa o członkach rodziny.
Niektóry ludzie wokół nas potrafią na nas oddziaływać bardzo negatywnie. 

31. Będę spędzać więcej czasu z synem
Praca i bieżące obowiązki często sprawiają, że zaniedbujemy naszych najbliższych. Nigdy nie wiemy ile czasu nam pozostało.

32. Zrobię sobie profesjonalną sesję fotograficzną
I w końcu poczuć się swobodnie przed obiektywem.

33 Poprawię swoje życie towarzyskie
Od wielu lat nie byłem na randce, podejmę wysiłek, aby być bardziej towarzyskim.

34. Będę poznać nowych przyjaciół
Są momenty w moim życiu gdy czuje się samotny i brakuje mi bliskich osób wokół siebie. Jako ludzie mamy potrzebę budowy więzi i bliskości. Bycie w bliskiej relacji z drugim człowiekiem, jest dla nas źródłem radości i szczęścia.

35. Wykonam sobie tatuaż

36. Opublikuje przyjemniej 40. nowych wpisów na tym blogu

37. Nauczę się czterech nowych słówek w języku obcym

38. Zwiększę do 40 sztuk swoją kolekcję winili

39. Będę uczestniczyć przynajmniej w czterech koncertach

40. Udać się po raz pierwszy na Festiwal Muzyczny
Chciałbym by był to Festiwal Woodstock ale czas pokaże.
 
 
Jeśli dotrwałeś(aś) do tego miejsca to zapewne będzie dla Ciebie największe zaskoczenie. Moje 39-te urodzinami to także czas rozstań, zakończenia dotychczasowego związku. 
 
 
40.1. Znaleźć partnera życiowego
Może to będzie mój rok, w którym spotkam tą osobę. Nie będę siedzieć siedź jednak bezczynnie, staraj się nawiązywać więzi i nowe znajomości, a zwiększę swoje szanse na zbudowanie z kimś bliskiej relacji. Miłość to uczucie, które przychodzi zwykle nieoczekiwanie i zaskakuje nas w najmniej spodziewanym momencie.