Laureaci Tofifest 2020

Laureaci Tofifest 2020

Włoski film - Sole - Carla Sironi z rewelacyjną kreacją Sandry Drzymalskiej został laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu w konkursie On Air. Zwycięzcą w konkursie polskim okazał się natomiast dokument - Między nami. Wszystkie nagrodzone filmy opowiadają historie kobiet lub są wyreżyserowane przez kobiety.

Laureaci Tofifest 2020

Jury w składzie: Anna Kazejak, Agnieszka-Smoczyńska Konopka, Agnieszka Glińska, Janusz Chabior i Piotr Witkowski przyznało trzy nagrody w konkursie On Air. Laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu został włoski film Sole opowiadający o ciężarnej Polce (rewelacyjna Sandra Drzymalska), która planuje sprzedać swoje dziecko. 

Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu dwóch wyróżnień: dla filmu Yalda Massouda Bakhshi z Iranu o młodej kobiecie, która morduje znacznie starszego męża, oraz Babyteeth Shannon Murphy o nieuleczalnie chorej nastolatce, która chce wycisnąć z życia, ile się da.

Konkurs filmów krótkometrażowych oceniali Marta Prus, Agnieszka Pisarek i Michał Jacaszek. Ich decyzją zwycięzcą okazał się Entre tú y Milagros w reżyserii Mariany Saffon opowiadający o nastoletniej Kolumbijce, która musi zweryfikować relację ze swoją matką.

Laureaci Tofifest 2020

Tradycyjnie w konkursie polskim najlepszy film wybrała publiczność. Zwycięzcą w tej kategorii został dokument Między nami Doroty Proby. Film opowiada o trzech parach, które odpowiadają na z pozoru proste pytanie. Odpowiedzi prowadzą w nieoczekiwane rejony.

Swojego laureata wybrało też jury młodych w składzie: Zuza Suchorzyńska, Kinga Grabalis, Jan Brzozowski i Tomasz Poborca. Ich werdykt pokrył się z decyzją jurorów konkursu On Air — nagrodzono film Sole.

To pierwszy przypadek w historii festiwalu, kiedy wszystkie nagrodzone filmy opowiadają historie kobiet albo są wyreżyserowane przez kobiety. 

18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przechodzi do historii jako festiwal kobiet.