Czym się różni Dzień Chłopaka od Dnia Mężczyzny?

Czym się różni Dzień Chłopaka od Dnia Mężczyzny?

Dzień Chłopaka to święto, które z roku staje się coraz bardziej popularne także w Polsce. Kiedy wypada Dzień Chłopaka, a kiedy Dzień Mężczyzny? Jakie są ich tradycje? Przeczytaj poniżej.

Czy Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to to samo święto?

Dzień Chłopaka to święto obchodzone zwykle przez młodszych panów i najbardziej popularne jest wśród młodzieży szkolnej czy studentów. Prezenty otrzymują wtedy koledzy czy synowie. Drobne upominki swoim chłopakom wręczają także dziewczyny. Czy zatem Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to to samo święto?

Dzień Mężczyzny to święto celebrowane głównie przez starszych panów które obchodzone jest dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. Tego dnia w polskim Kościele katolickim wspominanych jest 40 Świętych Męczenników z Sebasty, dlatego też święto panów ustalono właśnie na ten termin. Doceniani są wtedy ojcowie czy dziadkowie. Dzień ten jest jednak mniej popularny niż obchodzony pod koniec września Dzień Chłopaka, dlatego zwykle prezenty dla panów wręczane są właśnie 30 września.

Czym się różni Dzień Chłopaka od Dnia Mężczyzny?
 
Dzień Chłopaka po raz pierwszy obchodzony był 19 listopada 1999 roku w państwie Trynidad i Tobago. Święto chłopaków wypada w różnych terminach. Na przykład na Malcie panowie świętują 7 lutego, w Brazylii 15 lipca, a w Kanadzie dopiero 25 listopada.
 
 
W niektórych kręgach i tradycjach Dzień Mężczyzny obchodzony jest z kolei 4 kwietnia. W tym przypadku nie ma jednak żadnego związku z Kościołem katolickim, a okresem PRL-u, kiedy to w niektórych szkołach organizowano z tej okazji imprezy.