Tajniki gitary elektrycznej / FILM ~ Okiem obiektywu

Tajniki gitary elektrycznej / FILM

Na świecie jest ogromna ilość osób grających na gitarze elektrycznej lecz tylko część z nich wie jak naprawdę one działają a jedynie garstka osób potrafi je naprawiać czy odrestaurować. Dziś zabieram Was na za kulisy pracowni GoFair Guitar Service

Naprawa gitar elektrycznych

Większość gitarzystów bez większego problemu potrafi rozróżnić brzmienie poszczególnych gitar, ale z wiedzą techniczną na temat wydobycia dźwięku jest już znacznie gorzej. W poniższym filmie przybliżamy tajniki gitar elektrycznych, napraw gitar elektrycznych i restauracji gitar elektrycznych.


W gitarze akustycznej wszystko działa na zasadzie praw fizyki. Mamy pudło rezonansowe, gryf i  rozciągnięte struny. W przypadku gitar elektrycznych wygląda to trochę inaczej, bo przede wszystkim nie mamy tu pudła rezonansowego i same szarpnięcie strun na niewiele się zda.


Wszystko zaczęło się od gitary akustycznej, która ma pewne ograniczone możliwości jeżeli chodzi o jej głośność. Oczywiście można nagłaśniać instrumenty akustyczne za pomocą mikrofonu, ale już w latach trzydziestych XX wieku zaczęto eksperymentować z bezpośrednim nagłośnieniem gitary. Rozkwit i złota era gitary elektrycznej przypada na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to narodził się rock'n'roll. Wtedy też powstały najbardziej legendarne gitary elektryczne które budowane są do dziś. To właśnie wtedy zaczęto intensywnie pracować nad brzmieniem i mocą przekazu sygnału gitary. Nie muszę tłumaczyć, że ciężko jest uzyskać odpowiednią symetrię pomiędzy głośnością a jakością brzmienia. Najbardziej znanymi twórcami z tego okresu i kultowymi postaciami byli Leo Fender czy Les Paul. W 1954 roku powstał najbardziej kultowy model gitary marki Fender - stratocaster. Les Paul stworzył flagowy model gitary dla konkurencyjnego Gibsona, którego nazwa sygnowana jest do dziś jego nazwiskiem.