25 lata temu Nirvana straciła wokalistę ~ Okiem obiektywu

25 lata temu Nirvana straciła wokalistę

Kurt Cobain 5 kwietnia 1994 roku popełnił samobójstwo. To właśnie wtedy rozpadła się także Nirvana - bez lidera nie mogła już funkcjonować. Dzisiaj mija 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty.


Kurt Cobain przejawiał skłonności samobójcze już wiele lat przed tym, jak zmarł, jednak nasilyły się one na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Courtney Love, żona wokalisty twierdzi, że jego pierwsza próba samobójcza miała miejsce 3 marca 1994 roku, a następna - 15 dni później. Kurt Cobain był też uzależniony od heroiny - 25 marca 1994 roku doszło do interwencji ze strony przyjaciół i współpracowników artysty. Udało się - 30 marca Kurt Cobain udał się na odwyk do słynnego centrum leczenia uzależnień Exodus w Los Angeles. Już następnego dnia uciekł z placówki.

Kurt Cobain taksówką dotarł na lotnisko w Los Angeles i wsiadł na pokład samolotu do Seattle. Obok niego siedział Duff McKagan, basista Guns N' Roses. Chociaż w przeszłości Nirvana i Gunsi nie darzyli się sympatią, tym razem Duff nawiązał kontakt z wokalistą. Później pisał w swojej książce, że żałuje, że nie zaprosił go do swojego domu.


Kurt Cobain popełnia samobójstwo. Nirvana się rozpada Courtney Love wynajęła detektywa, który miał odnaleźć Kurta Cobaina. Artysta był widywany w Seattle, ale nie udało się go namierzyć. W tym czasie Nirvana była coraz bliższa rozpadu. Dzień po tym, jak zespół odwołał swój występ na Coachelli odnaleziono ciało Kurta Cobaina. Według oficjalnych ustaleń policji, artysta 5 kwietnia 1994 roku popełnił samobójstwo w wieku 27 lat - zażył dużą dawkę heroiny, a następnie się zastrzelił. Nirvana automatycznie przestała istnieć.

Do dzisiaj krąży wiele teorii na temat śmierci Cobaina. Wiele osób twierdzi, że samobójstwo było upozorowane i że tak naprawdę artystę zabiła jego żona, Courtney Love. Na ten temat powstała nawet książka pod tytułem "Kto zabił Kurta Cobaina?".

Dzisiaj wypada 24. rocznica śmierci artysty. Kurt Cobain do dzisiaj pamiętany jest jako jedna z największych ikon muzyki rockowej i alternatywnej, jego nazwisko widnieje na wielu listach najlepszych wokalistów i gitarzystów świata. Nirvana pozostaje zespołem, dzięki któremu grunge stał się popularny. Do najbardziej znanych piosenek Nirvany należą: "Smells Like Teen Spirit", "Come As You Are", "Heart-Shaped Box". Ostatnia studyjna płyta zespołu to "In Utero" z 1993 roku.