Wąbrzeźno Europen Mobility Week

Wąbrzeźno Europen Mobility Week

 
W dniach 14 - 22 września br. mieliśmy przyjemność organizować szereg inicjatyw mających na celu zmianę niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wyboru ekologicznych środków przemieszczania się w ramach projektu "Wąbrzeźno Mobility Week".

Puchar Bałtyku w  Nordic Walking oraz Bieg "Wąbrzeska Piątka" były, punktem kumulacyjnym przygotowanych atrakcji w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Wąbrzeźnie. 

fot. fotopstryk.eu


fot. chodzezkijami.pl

Zawody te odbyły się w przeddzień Europejskiego Dnia Bez Samochodu - inicjatywa podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.


 
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu  przygotowano:
  • 14.09.2013 - Wąbrzeski Alleycat – rodzaj zawodów rowerowych odbywających się w normalnym ruchu miejskim. Wygrywa ta osoba, która zaliczy wszystkie zadania w jak najszybszym czasie.
  • 15.09.2013 - I Wąbrzeska Masa Krytyczna – polega na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto pod hasłem: „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem”.

  • 21.09.2013 – Puchar Bałtyku w Nordic Walking & Bieg „Wąbrzeska Piątka” 
    Zaproponowano dystanse: Puchar Bałtyku w Nordic Walking - 5 km/10 km, Bieg "Wąbrzeska Piątka" - 5 km, które nie tylko poprawiają kondycje fizyczną, ale jednocześnie sprawiają, że udział w zawodach jest możliwy dla każdego, kto chociaż trochę posmakował chodzenia z kijami. Trasa poprowadzona została w pobliżu ruin zamku nad Jeziorem Zamkowym. Zamek został wzniesiony przez biskupa Hermana von Prizna na początku XIV wieku w stylu gotyckim.

  • 22.09.2013 - Cross-country Wąbrzeźno Eliminator MTB - to bardzo popularne na zachodzie Europy i mocno rozwijające się w Polsce miejskie sprinty eliminacyjne MTB. Sprinterskie wyścigi eliminacyjne to niewątpliwie przyszłość kolarstwa górskiego. Szybkość, dynamika, walka ramię w ramię - tego wszystkiego będą mogli doświadczyć zawodnicy Wąbrzeskiego Eliminatora MTB. Zawody są przewidziane dla osób powyżej 17 lat (od kategorii junior wzwyż). Prowadzone będą dwie kategorie: kobiety open oraz mężczyźni open. Ponadto wśród panów będzie pod kategoria Masters (rocznik 1978 i starsze).

Projekt „Wąbrzeźno Mobility Week” współfinansowany jest ze środków Gmina Miasta Wąbrzeźno oraz środków Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej