#5 Marko i Nordic Walking

#5 Marko i Nordic Walking


W tamtym rok po raz pierwszy spróbowałem Nordic Walking. Dyscyplina która w Polsce jak i na Świecie mocno się rozwija. I choć w Polsce bywa kojarzona z - emerytami, to do końca tak nie jest.


Wśród zawodników/zawodniczek Norodic Walking jest bardzo dużo osób którzy prezentują bardzo wysoki poziom sportowy. Co ważne - jest wielu ludzi którzy prezentują nienaganną technikę - co w przypadku NW jest bardzo istotne.

Do Nordic Walking wprowadził mnie kolega z tras DogTrekkingowych - Józef Maciej Brzezina, który jest jednym z najbardziej aktywnych zawodników. Sam prezentuje w moim mniemaniu perfekcyjną technikę chodu oczywiście połączoną z odpowiednim przygotowaniem kondycyjnym.Historia Nordic Walking zaczęła się w roku 1991, kiedy to fiński nauczyciel wychowania fizycznego Marko Kantaneva - pewnego dnia zaproponował parę kijków do chodzenia swoim młodym podopiecznym. Uczniom bardzo się to spodobało i z upływem czasu chodzenie z kijkami stawało się wśród nich coraz bardziej popularne. Dlatego w 1994 roku, w sportowym instytucie – Marko rozpoczął badania. Zaczął tworzyć całą koncepcję, którą zakończył w 1996 r. Wyniki badań przekazał swoim profesorom. To była cześć jego pracy magisterskiej. Następnie rozpoczął współpracę z fińską organizacją wolontariatu (zwaną Centralnym Stowarzyszeniem dla Sportu i Rekreacji), która organizowała zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu. Kiedy prezes tego stowarzyszenia zapoznał się z wynikami badań, poprosił Marko o zrobienie do nich odniesień, by stworzyć na ich podstawie publikację. W kwietniu rękopis był gotowy. Nosił on nazwę - w języku fińskim – „Sauvakävely” (co oznacza chodzenie z kijami). Dzisiaj wszystkie projekty Nordic Walking bazują na badaniach Marko Kantaneva, a dyscyplinę tę uprawiają miliony ludzi na całym świecie.


W najbliższy poniedziałek 24 czerwca br. za moją sprawka będziemy mieli okazję osobiście poznać Marko Kantaneva - twórcę Nordic Walking. Na to wyjątkowe spotkanie (jedne w woj. Kujawsko-Pomorskim) zapraszam wszystkich do Wąbrzeskiego Domu Kultury, na godz. 17.00